ایران پرسمان

آخرين مطالب

شیطنت های آقای دبیرکل در پرونده اتمی ایران! تحلیل روز

شیطنت های آقای دبیرکل در پرونده اتمی ایران!
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - فرارو /متن پیش رو در فرارو منتشر شده و بازنشرش در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست
"رافائل گروسی" دبیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تازگی بر شدت موضع گیری های منفی و تهاجمی خود علیه ایران افزوده است. وی به طور خاص اخیرا از تصمیم ایران مبنی بر عدم ارائه ویزا به برخی بازرسان آژانس انتقاد کرده و آن را عامل حذف شمار قابل توجهی از بازرسان باتجربه آژانس در پرونده اتمی ایران ارزیابی کرده است. او همچنین از تشدید فضای بی اعتمادی در قالب روابط ایران و آژانس نیز سخن گفته و خواستار تغییر رویکرد تهران شده است.
 این قبیل موضع گیری های رافائل گروسی در شرایطی ایراد شده اند که این کشور در مدت اخیر، روند مثبتی را از منظر همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی در پیش گرفته و در واقع، پالس های مثبتی را از همکاری با این نهاد بین المللی ارسال کرده است. در این میان، یک سوال عمده و محوری مطرح می شود: پشت‌پرده موضع‌گیریهای منفی رافائل گروسی علیه ایران در مدت اخیر چیست؟
به بیان ساده‌تر، گروسی از موضع گیری های اخیر خود علیه تهران چه اهدافی را دنبال می کند؟ به نظر می رسد جهت پاسخ به این پرسش، توجه به 4 مولفه ضروری به نظر می رسد.
1: نیم‌نگاه گروسی به چشم انداز پایان تحریم های موشکی ایران
بایستی توجه داشت که در اکتبر سال جاری، بر اساس چشم اندازهای لحاظ شده در توافق برجام، موعد پایان تحریم های موشکی و شمار دیگری از تحریم ها علیه کشورمان است. مساله ای که تاکنون مقام های تروئیکای اروپایی قویا از پذیرش آن خودداری کرده اند و تاکید نموده اند که همچنان به نظام تحریمی علیه ایران پایبند هستند. این در حالی است که این موضع گیری آن ها در تضاد با تعهداتشان در قالب برجام است.
در این چهارچوب، اینطور به نظر می رسد که بخش قابل ملاحظه ای از موضع‌گیریهای منفی رافائل گروسی علیه ایران، نگاه به چشم اندازهای پایان برخی تحریم ها علیه ایران در ماه اکتبر داشته و سعی دارد زمینه های مساعدی را برای مشروعیت بخشی به ایده تداوم نظام تحریمی علیه تهران ایجاد کند.
2: تقسیم کار با آمریکا و اروپا
آمریکا در شرایط کنونی با توجه به نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور و همچنین تشدید تقابلات آن با چین و روسیه، از تمرکز بر مساله ایران دور شده است. البته که به صورت سنتی، هر زمان که تنور رقابت های انتخاباتی در آمریکا گرم می شود، مساله ایران نیز تا حد زیادی از عرصه معادلات سیاسی این کشور به حاشیه رانده می شود. موضوعی که در بحبوحه جنگ اوکراین و همچنین تمرکز دولت بایدن بر فعالیت‌ها و سیاست های چین در شرق آسیا، ابعاد جدی تری را نیز به خود می گیرد.
در عین حال، اروپایی ها نیز با چالش های اقتصادی عدیده و مساله جنگ اوکراین دست به گریبان هستند و از تمرکز کافی جهت تقابل با ایران با محوریت پرونده اتمی این کشور برخوردار نیستند. از این رو، اینطور به نظر می‌رسد که بخشی از موضع‌گیری های رافائل گروسی در مدت اخیر علیه ایران، معطوف به نوعی تقسیم کار پنهان با آمریکا و اروپا بوده است.
در واقع، احتمالا رافائل گروسی با توجه به برگزاری نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، سعی داشته تا موج جدیدی را علیه ایران ایجاد کند تا شاید زمینه های مساعدی را در قالب تشدید فشار علیه تهران فراهم سازد و تا حدی ایران را وادار به همکاریهای بیشتر با آژانس کند. البته که در قالب این سناریو، همانطور که پیشتر نیز گفته شد، با توجه به سوخت شدن بسیاری از کارت های آمریکا و اروپا علیه ایران، اینطور به نظر می رسد که گروسی در نقش یک بازیگر نیابتی برای کنشگران مذکور فعالیت می کند و در عین حال، سعی در جلب توجهات بین المللی به سمت پرونده اتمی ایران در بحبوحه برگزاری نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک داشته است.
در سال های اخیر نیز به کرات شاهد بوده ایم که دبیر کل آژانس، در نوع تقسیم کار نه چدان پنهان، اقدامات تنش زا علیه ایران را کلید زده و پس از آن، سیلی از هجمه های سیاسی و تبلیغاتی را علیه ایران روانه کرده است.
3: تداوم گفتمان غیرمنطقی اتمی علیه ایران
یکی از نقدهای جدی به رویکرد رافائل گروسی در مورد ایران و پرونده اتمی این کشور، معطوف به این گزاره است که اساسا گروسی در رابطه با مساله مذکور، به گفتمانی غیرمنطقی متوسل شده است. در این چهارچوب اینطور به نظر می رسد که دبیر کل آژانس، هنوز کلیت این ماجرا که عامل اصلی ایجاد شرایط کنونی در قالب معادله اتمی ایران و عبور این کشور از بسیاری از خط قرمزهای لحاظ شده در برجام، بدعهدی های غربی بوده را از نظر ذهنی نپذیرفته است.
در این راستا، دبیرکل آژانس از حالت بی طرفی خود تا حد زیادی خارج شده و صرفا در موضع گیریهای خود در رابطه با ایران، به دنبال محدودسازی ایران و امتیاز گیری از این کشور است. در سال های گذشته، دبیر کل های مختلفی در آژانس فعالیت داشته اند و درگیرِ پرونده اتمی ایران بوده اند با این حال، رافائل گروسی، در اتخاذ مواضع یکجانبه در قالب پرونده هسته ای ایران، به نسبت دیگران|، پیشرو تر بوده است.
در این چهارچوب، اینکه می بینیم اخیرا دبیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی موضع گیریهای غیرمنطقی را علیه کشورمان ایراد می کند، به هیچ عنوان عجیب نیست و بایستی آن را تداوم گفتمان غبرمنطقی دانست که وی از زمان آغاز به کارِ خود، آن را دنبال کرده است. گفتمانی که در قالب آن سعی نمی شود ریشه های کنش‌های ایران در قالب معادله اتمی این کشور بررسی شود و صرفا سعی در تقابل و برخورد با ایران وجود دارد.
4: مقدمه چینی برای تشدید تنش های اتمی با تهران
در نهایت باید گفت که یکی دیگر از سناریوهایی که احتمالا رافائل گروسی دبیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی با در نظر گرفتن آن، اقدام به تشدید موضع گیریهای منفی خود علیه کشورمان در چند وقت اخیر کرده، معطوف به مقدمه چینی او جهت افزایش تنش های اتمی با تهران است. مساله ای که مخصوصا در قالب نشست های دوره‌ای شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، معنا و مفهوم خاصی پیدا می کند و اوج گیری انتقادات گروسی از ایران، به نوعی سعی در فراهم کردن زمینه های لازم برای امتیازگیری های آژانس از ایران دارد.
دستورکاری که البته پیشتر نیز بارها و بارها از سوی گروسی علیه ایران اجرایی شده و شاهد بوده ایم که وی با موضع گیریهای خاص خود علیه ایران، زمینه را برای سرازیر شدن سیلی از فشارهای جریان های سیاسی و رسانه‌ای غربی علیه ایران در آستانه نشست های مهم بین المللی و به ویژه نشست های شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، فراهم کرده است.
به یاد داشته باشیم که در فضای همین تنش زایی ها است که غرب امید دارد از ایران در حوزه اتمی امتیاز بگیرد و الا در شرایط عادی، دستورکارِ غالب، پیشرفت ظرفیت های اتمی ایران در جبهه های مختلف است.

لینک کوتاه:
https://www.iranporseman.ir/Fa/News/1043318/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

"یاکوتیا" به استقبال زمستان تقویمی می رود

شفق شمالی در خاور دور

پرش و رقص دلفین ها در جزیره هنگام

دلربایی پاییز در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران

داستانک/ وعده های سرد

بازیگوشی های توله پلنگ

سوتی خطرناک هوش مصنوعی/ جراح چشم از حقیقت پرده برداشت

دو خط کتاب/ فقط یک گناه وجود دارد آن هم دزدی ست

ناگفته‌های متکی از جلسات ویژه «شعام» پس از حمله آمریکا به افغانستان

واکنش ایران به گزارش سالانه تروریسم وزارت خارجه آمریکا: فاقد اعتبار است

رونمایی از دستاوردهای جدید ارتش؛ از پهپاد چمروش 4 تا شناورهای متفاوت

شکارچی شب در اختیار ایران!

مرگ نمادین دانشجویان آمریکایی برای همدردی با فلسطینیان

تصاویری از بمباران قبرهای اعضای خانواده خبرنگاران فلسطینی

اتحادیه اروپا رکورد جدید بودجه نظامی خود را منتشر کرد

روزها این چنین در غزه آغاز می‌شود

حمایت مستقیم آمریکا از حملات مجدد صهیونیست‌ها به غزه

ایتالیا خواب ندارد!

بمباران جنون‌آمیز شهر غزه توسط صهیونیست‌ها

وقتی ارتش اسرائیلی به خودی ها هم رحم نمی‌کند!

تصویر دیگری از خوی کودک کشی رژیم صهیونیستی

وضعیت اقتصادی صهیونیست‌ها پس از عملیات طوفان الاقصی

تعداد شهدای غزه پس از آتش‌بس به 200 نفر رسید

رادیو فردا: اقدامات مقاومت یمن فشار مضاعف بر آمریکاست

جبران یک میلیارد دلار ناترازی حاصل از فساد از جیب مردم

استقرار اورژانس در میادین اصلی تهران به دلیل آلودگی هوا

اکران پویش فرهنگی "بالای مجلس نشستید" در فضای شهری پایتخت

هوای تهران برای گروه‌های حساس ناسالم است

دوازدهمین جشنواره انار

تمرین عملیات برف‌روبی در منطقه 3

گام اول اجرای طرح «من شهردارم»، افتخارآمیز بود

افتتاح ایستگاه مترو «شهر پرند» - 1

برگزاری نشست هم‌اندیشی رئیس کمیته ورزش شورای شهر تهران با قهرمانان، ورزشکاران و پیشکسوتان ورزشی منطقه9

ثبت 6500 درخواست از سوی شهروندان در دومین دوره طرح «من شهردارم»

رونمایی از تندیس «شهید سید حسن مدرس» در بزرگراه شهید مدرس

دعای خیر والدین گرامی شهدا باعث دلگرمی مسئولان است

منطقه 14 آغازگر شورای محلات در شهر تهران است

سرقت تو مکزیک ریسکش خیلی بالاس!

شاعرانه/ من این مقام به دنیا و آخرت ندهم

ارتباط تصویری سخنگوی دولت و فرمانده نداجا با فرماندهی ناوگروه 94 مستقر در دریای سرخ

آرین‌منش: مردم را مقصر جلوه می‌دهند تا بار مسئولیت مسئولان کم شود

واکنش یوسفیان ملا به ایرادات نگارشی شورای نگهبان در لایحه عفاف و حجاب

تحریم کالاهای شرکت‌های حامی رژیم صهیونیستی در پاکستان

لیبی 4 عضو حماس را پس از 8 سال حبس آزاد کرد

پوتین فرمان افزایش 15 درصدی سربازان ارتش را صادر کرد

رژیم صهیونیستی ویزای مقام سازمان ملل را تمدید نمی‌کند

بمباران 6 مسجد در خان یونس و رفح

درخواست بلینکن از عراق برای محافظت نظامیان آمریکایی

مردم "لستر" انگلیس پرچم فلسطین را بر دیوار منازل خود برافراشتند

تصاویری از گنبد آهنین در حال رهگیری موشک‌های شلیک شده از نوار غزه