ایران پرسمان

آخرين مطالب

4 رمان خواندنی از نویسندگان اوکراینی؛ تراژدی بی‌پایان خردنامه

4 رمان خواندنی از نویسندگان اوکراینی؛ تراژدی بی‌پایان
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - مجله دیجی کالا / تاریخ اوکراین مملو از تراژدی است؛ ادبیات در اوکراین علی‌رغم سال‌ها سانسور به‌ویژه در اتحاد جماهیر شوروی در طول دهه‌ها زنده مانده است. نسلی از نویسندگان اوکراینی در دهه‌های 1920 و 1930 که به «رنسانس اعدام‌شده» معروف شدند، در رژیم استالین درگذشتند.
در 30 سالی که اوکراین استقلال خود را از روسیه به دست آورد، دارای ثبات هویت ملی و ادبیات خاص خود بوده و بسیاری از کتاب‌های جدید به زبان اوکراینی (و نه روسی) نوشته شده است. اکنون، ازآنجایی‌که تنش بین دو کشور منجر به حمله روسیه به اوکراین شده است، بسیاری از خوانندگان به دنبال کتاب‌هایی از نویسندگان اوکراین به‌عنوان راهی برای تعامل با هویت فرهنگی و مردم آن هستند.
داستان‌های اوکراینی هنوز برای بسیاری از افراد کتاب‌خوان در سراسر جهان ناشناخته است. بسیاری فکر می‌کنند که ادبیات این کشور صرفا بخشی از فرهنگ روسیه است و ازنظر کیفیت پایین‌تر است اما عموما اشتباه می‌کنند. اوکراین سنت ادبی منحصربه‌فرد و برجسته‌ای دارد.
با تداوم درگیری و بحران در اوکراین، زمان مناسبی برای کاوش و مطالعه در آثار نویسندگان اوکراینی است؛ مطالعه‌ی آثار نویسندگان این کشور می‌تواند به ایجاد ارتباطات و حمایت از ادبیات اوکراین کمک کند و ممکن است صدای ملت اوکراین باشد که برای آزادی و به رسمیت شناخته شدن تلاش می‌کنند و هم‌چنین می‌توانند ابزاری برای همدلی، درک و یادگیری باشند.
در این مطلب 4 کتاب فوق‌العاده از نویسندگان اوکراینی که به فارسی ترجمه شده‌اند را به‌اختصار معرفی کرده‌ایم.
1. مرگ و پنگوئن
کتاب «مرگ و پنگوئن» با عنوان انگلیسی «Death and the Penguin» اثر آندری کورکف اولین بار سال 1996 منتشر شد. کورکف که سال 1961 در نزدیکی لنینگراد به دنیا آمد، قبل از اینکه به‌عنوان یک رمان‌نویس شناخته شود، روزنامه‌نگار، نگهبان زندان، فیلم‌بردار و فیلم‌نامه‌نویس بود. او از پیشگامان انتشارات خود بود و بیش از 75000 نسخه از کتاب‌هایش را در یک سال فروخت.

ایران پرسمان

کورکف داستان خود را با حالتی سریع و سورئال روایت می‌کند و پرتره‌ای واضح و از بسیاری جهات واقع‌گرایانه از زندگی (و مرگ) در کیف در دهه‌ی 1990 است. درواقع این رمان خواننده را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد و او را به دنیای خاکستری روسیه‌ی پسا کمونیستی می‌کشاند که در آن فساد و جنایات مافیایی اتفاق می‌افتند و انتقام، خشونت و طمع حرف اول را می‌زند.
داستان درباره‌ی رمان‌نویسی ناامید به نام «ویکتور آلکسیویچ زولوتاریوف» است که پنگوئنی به نام «میشا» را به خانه‌ی خود می‌آورد؛ باغ‌وحش، حیوانات گرسنه را به هرکسی که بتواند به آن‌ها غذا بدهد می‌داد و ویکتور که دوست‌دخترش هم که به‌تازگی او را رها کرده بود، به باغ‌وحش می‌رود و میشا را به‌عنوان انتخاب می‌کند.
در فضای بدبینانه کیف پساکمونیستی، پنگوئن تنها موجودی است که محبت واقعی را در قلب ویکتور ایجاد می‌کند. اوضاع زمانی تغییر می‌کند که ویکتور نه با داستان‌های کوتاهش، بلکه با نوشتن آگهی‌های ترحیم به موفقیت‌های زیادی دست می‌یابد؛ او توسط سردبیر کاپیتال تایمز استخدام می‌شود تا برای افرادی که هنوز نمرده‌اند، آگهی‌های ترحیم آماده کند. او دستمزد بسیار خوبی می‌گیرد اما به رسمیت شناخته نمی‌شود، زیرا ویراستار اصرار دارد که نوشته‌ها با نام مستعار، «گروهی از دوستان» چاپ شوند.
ویکتور استعدادی بی‌نظیر در نوشتن این آگهی‌های ترحیم پیدا می‌کند، درست همان‌طور که ویراستار می‌خواهد. پس‌ازآن که مرگ غیرمنتظره‌ی یک سیاستمدار ارشد پس از سقوط از پنجره‌ی طبقه‌ی ششم باعث شروع یک جنگ قبیله‌ای می‌شود، آگهی‌های فوت ویکتور به‌طور ناگهانی طرفدار زیادی پیدا می‌کند.
یک روز وقتی ویکتور روزنامه را باز می‌کند تا برای اولین بار کارش را در حال چاپ ببیند، غرورش به‌سرعت تبدیل به وحشت شده و متوجه می‌شود که او و میشا به دامی کشیده شده‌اند که به نظر می‌رسد هیچ راه فراری از آن وجود ندارد. درنهایت وضعیت ویکتور مخاطره‌آمیزتر شده و وقتی پنگوئن او بیمار می‌شود، ضربه‌ی دیگری به او وارد می‌شود.
میشا محور اصلی داستان و همچنین آینه‌ای از روح مالیخولیایی خود ویکتور است. کورکف می‌گوید که پنگوئن ساکت و غمگین، کلید درک رمان به‌عنوان تصویری از هرج‌ومرج پس از شوروی است. وقایع کتاب که همراه با عناصر سورئال و طنز سیاه است، عناصر زیادی از تفکر اگزیستانسیالیستی (هستی‌گرایی) را در خود جای داده است.
2. زنبورهای خاکستری
کتاب «زنبورهای خاکستری» با عنوان انگلیسی «Grey Bees» اثر نویسنده‌ی مشهور اوکراینی، آندری کورکف است که اولین بار سال 2018 منتشر و با استقبال بی‌نظیری در اوکراین مواجه شد و برخی از منتقدان آن را اثری میهن‌پرستانه نامیدند. کورکف با طنزی گرم و درعین‌حال سیاسی، پرتره‌ای متعادل و روشن از درگیری مدرن را از طریق ماجراجویی‌های یک زنبوردار ملایم به تصویر می‌کشد.

ایران پرسمان

برنامه‌ی سرگئی این بود که سال‌های باقیمانده خود را با آرامش و مراقبت از زنبورهایش بگذراند، اما با شروع جنگ روزهای او با صدای نارنجک و شلیک گلوله می‌گذرد. برق، پست و هیچ خدماتی دیگر در روستا وجود ندارد و سرگئی حتی نمی‌تواند مستمری خود را دریافت کند، زیرا نمی‌تواند به دفاتری که اجازه پرداخت آن را می‌دهند، برود.
تنها لذت باقی‌مانده‌ی سرگئی زنبورهایش هستند و او با خوردن عسلشان به‌عنوان غذا زنده می‌ماند. وقتی شدت درگیری سلامت زنبورهای او را تهدید می‌کند، کندوهایش را در پشت کامیون قدیمی‌اش بار می‌زند و به دنبال آب‌وهوای آفتابی‌تر، گرم‌تر و ایمن‌تر به کریمه سفر می‌کند. این ماموریت ساده، او را با رزمندگان و غیرنظامیان در هر دو طرف خط نبرد ازجمله وفاداران، جدایی‌طلبان، اشغالگران روسی و تاتارهای کریمه آشنا می‌کند.
نیمه‌ی اول کتاب با سرعتی آرام پیش می‌رود و زندگی روزمره‌ی سرگئی را در دهکده‌ی ویرانش روایت می‌کند، اما زمانی که سرگئی برای جستجوی آب‌وهوای گرم‌تر برای زنبورهایش راهی کریمه می‌شود، داستان شتاب بیشتری می‌گیرد.
کتاب زنبورهای خاکستری در مورد جنگ نیست، بلکه در مورد مردم و چگونگی تاثیر جنگ و سرکوب سیاسی بر آن‌ها است. نه سرگئیچ و نه نویسنده به‌طور مفصل درباره‌ی الحاق کریمه به روسیه و مداخله‌ی نظامی در دونباس اظهارنظر نمی‌کنند، اما در طول رمان شاهد این خواهیم بود که چگونه جوامع کوچک و خانواده‌ها از هم می‌پاشند.
3. خانواده کایداش
کتاب «خانواده کایداش» با عنوان انگلیسی «Kaidash’s Family» اثری از نویسنده اوکراینی، ایون نچویی است که اولین بار سال 1879 منتشر شد و مترجم ایرانی ـ اوکراینی، «اترین کریکونیک» مقیم ولز این اثر زیبا را به فارسی برگردانده است. ایون نوشتن را از سال 1865 آغاز کرد و کتاب‌شناسی او شامل رمان‌های تاریخی اجتماعی و محبوب، درام، کمدی، و داستان‌های پریان است.

ایران پرسمان

هدف اصلی کتاب خانواده کایداش که عناصر بومی و فولکلوریک در آن به‌وفور دیده می‌شود، این است که به مخاطب یادآوری کند که حرف، دعوا، هوی و هوس منجر به فقر روحی، تفرقه و نابودی انسان، خانواده و کل کشور می‌شود.
کتاب خانواده کایداش، یکی از معروف‌ترین آثار ایون است که حقایق تلخ زندگی، شرایط سخت اقتصادی، اجتماعی و سیاسی خانواده‌ای را در قرن نوزدهم روایت می‌کند. اقدامات شخصیت‌های اصلی، طرح جذاب داستان و موقعیت‌های آشنا، این اثر به یادماندنی را به یکی از ادبیات کلاسیک اوکراین تبدیل کرده است.
شخصیت‌های اصلی کتاب عبارت‌اند از: کایداش، همسرش ماروسیا و دو پسرشان به نام‌های کارپ و لاورین. داستان با بازگشت کوچک‌ترین پسر کایداش، لاورین از ارتش آغاز می‌شود. او به یک مهمانی می‌رود که در آنجا دختری با رفتار خیلی تند نظرش را جلب می‌کند و بلافاصله پس از ملاقات با دختر تصمیم به ازدواج با او می‌کند. از این به بعد دردسرها برای خانواده‌ی کایداش شروع شده و اختلافات کوچک خانگی به یک جنگ بین مردم بومی تبدیل می‌شود.
این رمان به‌عنوان مروارید واقعی میراث دراماتیک اوکراین جایگاه قابل‌توجهی را در رپرتوارهای تئاترهای اوکراینی اشغال کرده است. یک مجموعه‌ی تلویزیونی اوکراینی 12 قسمتی مارس 2020 منتشر شد که اقتباسی از کتاب خانواده کایداش است.
4. نگاه پرتگاه
کتاب «نگاه پرتگاه» با عنوان انگلیسی «Eye of the Abyss» اثر نویسنده‌ی اوکراینی، والری شفچوک است که اولین بار سال 1995 منتشر شد. والری شوچوک، استاد ارجمند دانشگاه ملی آکادمی کیف-موهیلا و دانشگاه ملی لویو است و برنده‌ی جوایز متعدد ادبی ازجمله جایزه‌ی تاراس شفچنکو، جایزه‌ی بنیاد آنتونوویچ بوده و آثارش تاکنون به 22 زبان زنده‌ی دنیا ترجمه شده است.
کتاب نگاه پرتگاه یک رمان تاریخی و عرفانی است که وقایع آن در قرن شانزدهم اتفاق می‌افتد و بسیاری از مسائل و مشکلات در عرصه‌ی وجودی انسان را بیان می‌کند. داستان کتاب تصویر بحران روحی شخصیت اصلی میخایلو واسیلویچ است که برای یافتن راهی به‌سوی خود و حقیقت عازم سفری می‌شود. او در این جستجویش مجموعه‌ای از ماجراهای شگفت‌انگیز را تجربه می‌کند که مطمئنا هر خواننده‌ای را مجذوب خود خواهد کرد.

ایران پرسمان

کتاب نگاه پرتگاه یک دیستوپیا (آرمان‌شهر) است که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی نوشته و فرهنگ ارتدکس قرون‌وسطی به‌وضوح در آن به تصویر کشیده شده است. به گفته‌ی نویسنده «این اثر کنایه‌ای از تمامیت‌خواهی است که می‌توان آن را «خانه‌ی دنیای سیاه» نامید. درست مانند تمیز کردن دودکش‌ها، به کمک این رمان انگار دود‌های این دنیای سیاه را از خودم بیرون می‌کشیدم».

لینک کوتاه:
https://www.iranporseman.ir/Fa/News/371562/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

مقاومت 8 موشک آزمایشی به سمت دریای مدیترانه شلیک کرد

ابهام در احیای برجام

جو بایدن؛ در راه کارتر یا ترومن؟

دیگه بسه! فوران خشم و اندوه سرمربی مشهور آمریکایی

چی بود چی شد!

این از کجا پیداش شد!

کمپ زدن روی دریاچه!

مه غلیظ صبحگاهی در سیدنی

گردشگری/ با کاخ های تاریخی استانبول آشنا شوید

گوناگون/ فروش میلیونی کتونی‌های پاره توسط یک برند لوکس!

یک ستاره‌ی بیوه‌ی سیاه در حال بلعیدن همدم خود مشاهده شد

سردترین جای کیهان کجاست؟

خاطرات علی آقامحمدی به کتابفروشی‌ها آمد

اندر باب دفاع از داستان پلیسی

معاون وزیر ارشاد: خودکفایی در تولید کاغذ برای نشر داخلی در دست اقدام سریع است

دو خط کتاب/ می‌توان رنج زندگی را تحمل کرد...

«افغانستان» رونمایی شد

معاون رئیسی: غربی‌ها، «متروپل» را سوژه‌ای علیه نظام اسلامی کردند

تحولات جاری افغانستان؛ محور دیدار معاون سفیر ایران و کرزی در کابل

نماینده مجلس: تصمیمات سخت در نهایت شیرین است

رئیس‌جمهور تاجیکستان فردا به تهران سفر می‌کند

واکنش مهاجرانی به حادثه متروپل

نشست سران قوا به میزبانی رئیس قوه قضائیه برگزار شد

واکنش مقام صهیونیست به درز اطلاعات درباره ترور شهید صیاد خدایی

نماینده مجلس: الان ما هفت، هشت مجلس داریم‌

تصاویری از پایگاه‌ سری و زیرزمینی پهپادی ارتش جمهوری اسلامی ایران

عضو کمیسیون امنیت ملی: عدم حذف سپاه از لیست یعنی به سرانجام نرسیدن احیای برجام

نماینده مجلس: زیبایی‌های جشن «سلام فرمانده» آنقدر زیاد است که می‌توان از همزمانی‌اش با حادثه متروپل عبور کرد

اظهارات سخنگوی کمیسیون امنیت ملی درباره هدف از ترور شهید صیاد خدایی

عادل عبدالمهدی: تا از دست اسرائیل خلاص نشویم، خبری از صلح و حاکمیت نیست

اقتصاد چین در خطر افول

حکم حبس ابد برای رهبر جنبش آزادسازی جامو و کشمیر

کار زار توافق

ماجرای عبدالباقی در نبود رسانه

آیا دوران اقتصاد ریاضتی آغاز شده است؟

قرارگاه ایمنی کالبدی کلانشهر تهران تشکیل می‌شود/شهرداری به تنهایی مسئول ایمنی پایتخت نیست

سریعترین جت شخصی جهان

سه چرخه‌ای که به قایق تبدیل می‌شود

هتلی جالب با ساختمان‌های قارچی در چین

دقیقا میخواست چیکار کنه؟

بازارچه محصولات مشاغل خانگی شهرستان های شرقی هرمزگان راه اندازی می شود

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان: نظارت بر عملکرد انجمن ها و تشکل های کارگری و کارفرمایی با جدیت دنبال شود

زیرساخت‌های مبارزه با فساد در وزارت مردم ایجاد شده است/ ریل‌گذاری حوزه دانش‌بنیان در سال 1401

درمان دقیق عفونت ریشه دندان با استفاده از نانوربات

کشف نوع کاملا جدیدی از یک ماده‌ شیمیایی در جو زمین

داروی ضد سرطانی که سرطانزا از آب درآمد!

داستانک/ سنگین شدن گوش

آشنایی با برنده جایزه بین‌المللی بوکر

ایران قجری از نگاه ناظر فرانسوی

سورپرایز جدید ارتش؛ سرلشکر باقری از پایگاه سری پهپادی در عمق صدها متری زمین بازدید کرد