ایران پرسمان

آخرين مطالب

4 ایراد در فرآیند حذف یارانه‌ها تحلیل روز

4 ایراد در فرآیند حذف یارانه‌ها
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - اعتماد /متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و بازنشر آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست
ندا جعفری/ در تازه‌ترین تحولات مرتبط با حذف ارز 4200 تومانی، وزیر کشور از افزایش قیمت 4 قلم کالای خوراکی خبر داده است؛ مرغ، تخم‌مرغ، لبنیات و روغن از اقلامی بوده که او به آنها اشاره کرده است. همزمان، شامگاه سه‌شنبه صورت‌جلسه برخی فعالان حوزه لبنیات، روغن و دام و طیور در وزارت جهاد کشاورزی منتشر شد که در آن از قیمت‌های جدید این اقلام رونمایی شده بود. به‌طور مثال در این صورت‌جلسه قیمت هر کیلو مرغ بین 60 تا 80 هزار تومان و حلب 16 کیلویی روغن نباتی یک میلیون و 180 هزار تومان (ده برابر قیمت فعلی) عنوان شده بود. هر چند، خیلی زود وب‌سایت‌های منتشر‌کننده این صورت‌جلسه، آن را از روی خروجی خود برداشتند. دولت در هفته جاری طرح پرداخت یارانه‌ای (به ظاهر موقتی) تحت عنوان معیشتی را آغاز کرده است. در طرح جدید پرداخت یارانه، هر نفر بین 300 تا 400 هزار تومان قرار است دریافت کند که وام کرونا هم از آن کسر شده است. پرداخت این یارانه باعث سردرگمی بسیاری شد، چون بسیاری از شهروندان با مراجعه به حساب خود متوجه شدند این مبلغ قابل برداشت نیست؛ دولت ایران گفته هنوز کالاها با ارز 4200 توزیع می‌شوند و با اجرای طرح جدید کمک معیشتی قابل ‌برداشت خواهد بود. اما نکته مهم، پس از آنکه اعلام شد این یارانه‌ها برای 72 میلیون ایرانی که شامل 9 دهک درآمدی می‌شوند، واریز خواهد شد معیارهایی را برای محدود کردن واریزی‌ها اعلام کردند و ستاد شناسایی مشمولان بسته حمایت معیشتی با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد خانوارهایی که اعضای آن دارای «واحد مسکونی»، «شغل» و «خودرو» به‌طور «همزمان» هستند یا خانوارهایی که دارای «دو واحد ملکی» هستند یا خانوارهایی که ارزش ملک آنها در تهران و کلانشهرها (12) میلیارد ریال و در سایر شهرستان‌ها (9) میلیارد ریال باشد، خانوارهایی که دارای خودروی سواری با ارزش بیش از (300) میلیون تومان یا خودروی عمومی با ارزش بیش از (400) میلیون تومان باشند، کارفرمایانی که بیش از (3) بیمه‌‌پرداز داشته باشند و خانوارهایی که بیش از (3) سفر خارجی غیرزیارتی داشته‌اند و نیز گیرندگان تسهیلات بانکی به مبلغ جمعا بیش از (3) میلیارد ریال که در حال بازپرداخت اقساط باشند، مشمول این طرح حمایتی نمی‌شوند .
این نوع پرداختی چالش‌های زیادی دارد
وحید شقاقی‌شهری، اقتصاددان و رییس دانشکده اقتصاد دانشگاه خوارزمی در واکنش به پرداخت یارانه 300 و 400 هزار تومانی که برای دو ماه قرار است به حساب سرپرستان خانوار واریز شود به «اعتماد» گفت: مسائل و چالش‌های جدی برای این موضوع وجود دارد، آن‌گونه که پیش از این عنوان شده بود قرار بر این بود تا برای 72 میلیون نفر که در 9 دهک درآمدی قرار دارند این مبالغ واریز شود اما این‌گونه که از شواهد امر پیداست این مبالغ حتی برای برخی افراد با درآمدهای متوسط هم واریز نشده است. این اقتصاددان خاطرنشان کرد: پس از آن عنوان شد افرادی که دارای مسکن، خودرو و شغل هستند این یارانه به آنها تعلق نخواهد گرفت. اما در این فیلترها به مواردی مانند زمین، مستغلات و کارخانه و دیگر دارایی‌ها اصلا اشاره‌ای نشده است که این تعداد محدود از متغیرها با خطای فاحشی همراه خواهد شد. شقاقی‌شهری تصریح کرد: در حال حاضر افرادی در جامعه هستند که گردش مالی بالایی دارند یا در بازار کار می‌کنند و هر چند ممکن است پراید هم سوار شوند و حتی گردش مالی‌شان شاید زیر 10 میلیون تومان باشد اما دارای زمین هستند یا دارایی‌های دیگری دارند که اصلا در بخش معیارهایی که برای این موضوع مطرح شده دیده نشده‌اند.
تنها دو تا سه متغیر مدنظر قرار گرفته است
این استاد دانشگاه در ادامه گفت: موضوع بعدی اینکه اصلا بحث هزینه‌ها هم در این بخش دیده نشده است و صرفا طرف درآمد و ثروت در این حوزه دیده شده که آن هم به صورت ناقص بوده و تنها دو تا سه متغیر در آن مطرح شده ضمن آنکه اصلا رویکرد مصرف محور نیز در آن دیده نشده است. شقاقی‌شهری افزود: به عنوان نمونه دو خانواده را در نظر بگیرید، یکی با درآمد 20 میلیون تومان و دیگری با درآمد 15 میلیون تومان اما فردی که درآمد 20 میلیون تومانی دارد به دلیل بیماری فرزندش از این میزان 10 میلیون تومان را صرف هزینه درمان می‌کند، اما فرد دیگر بیماری در خانه ندارد اما با این فیلتری که برای پرداخت یارانه در نظر گرفته‌اند به فردی که 20 میلیون تومان درآمد دارد یارانه‌ای تعلق نمی‌گیرد اما به فردی که 15 میلیون تومان درآمد دارد یارانه می‌دهند. رییس دانشکده اقتصاد دانشگاه خوارزمی تصریح کرد: انحراف و خطا در این بخش بسیار زیاد است و اصلا متغیرها در آن دیده نشده این در حالی است که برای این اقدام اول باید تعریف درستی از ثروت عنوان می‌شد که بخشی از ثروت از پس‌انداز درآمد است، ضمن آنکه ثروت در ایران شامل خودرو، مسکن و بازار سرمایه و زمین و کسب و کار هم می‌شود.
این بانک اطلاعاتی خطای فاحشی دارد
شقاقی‌شهری تصریح کرد: این بانک اطلاعاتی کلا جامعه را درگیر می‌کند و خطای فاحشی هم دارد، حتی در سال 1387 هم احمدی‌نژاد نتوانست خوشه‌بندی‌ها را به درستی انجام دهد و در آخر به کل مردم ایران یارانه 45500 تومانی را پرداخت کردند. او در ادامه افزود: بنده مخالف حذف ارز 4200 تومانی نیستم و این سیاست کاملا درست است، ضمن آنکه هر جراحی هزینه دارد و آن را هم ما می‌پذیریم، اما زمان اجرای این طرح در این شرایط تورمی بسیار بالا اشتباه بود و در شیوه اجرای این پروژه هم نقد زیاد است و هنوز دولت برنامه قابل اجرای خود را برای 7 قلم کالا روی میز کارشناسان قرار نداده است. ضمن آنکه این 7 قلم کالا هر کدام جامعه هدف مختلفی دارند.
این اقتصاددان گفت: مسلما جامعه هدف حمایت‌شوندگان دارو با جامعه هدف کنجاله و ذرت فرق دارند، ما هنوز نمی‌دانیم برنامه دولت برای دارو یا گندم و کنجاله چیست و باید برای این 7 قلم کالا 7 برنامه جداگانه طراحی شود. ضمن آنکه هر جراحی نیازمند آمار و اطلاعات درست است که هنوز این آمار وجود ندارد. او ادامه داد: جز بانک اطلاعات، راستی‌آزمایی و زمان‌سنجی اجرای پروژه و شیوه اجرا و زمان‌سنجی پروژه نیز حایز اهمیت است.
شرایط برای اجرای این پروژه اصلا فراهم نبود
شقاقی‌شهری در ادامه افزود: شرایط برای اجرای این پروژه اصلا فراهم نبود. اینکه سیاست درست اقتصادی در شرایط بد و با شیوه بد باشد بسیار خطرناک است و نتایج و پیامدهای خسارت‌باری بر کشور می‌گذارد.
این اقتصاددان در مورد پرداخت رقم 300 هزار تومان در مقایسه با 45 هزار و 500 تومان دولت نهم و دهم تصریح کرد: زمانی که اجرای هدفمندی یارانه‌ها آغاز شد عمدتا تمرکز در بخش انرژی بود اما به دلیل شرایط خاص کشور آقایان در حال حاضر روی 7 قلم کالا متمرکز شده‌اند و باید گفت با اجرای هدفمندی یارانه‌ها منابع بیشتری آزاد شد اما با حذف ارز این 7 قلم کالا رقم کمتری آزاد می‌شود که این رقم را هم تنها برای مدت دو ماه به مردم می‌دهند.
این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: این رقمی هم که به حساب افراد طی روزهای گذشته واریز شده پس از راستی‌آزمایی آزاد و قابل برداشت خواهد شد و دولت منتظر است که این ارز 4200تومانی فروخته و منابع آن تامین شود تا پس از کسب درآمد به حساب‌ها واریز شوند.

لینک کوتاه:
https://www.iranporseman.ir/Fa/News/371595/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

مقاومت 8 موشک آزمایشی به سمت دریای مدیترانه شلیک کرد

ابهام در احیای برجام

جو بایدن؛ در راه کارتر یا ترومن؟

دیگه بسه! فوران خشم و اندوه سرمربی مشهور آمریکایی

چی بود چی شد!

این از کجا پیداش شد!

کمپ زدن روی دریاچه!

مه غلیظ صبحگاهی در سیدنی

گردشگری/ با کاخ های تاریخی استانبول آشنا شوید

گوناگون/ فروش میلیونی کتونی‌های پاره توسط یک برند لوکس!

یک ستاره‌ی بیوه‌ی سیاه در حال بلعیدن همدم خود مشاهده شد

سردترین جای کیهان کجاست؟

خاطرات علی آقامحمدی به کتابفروشی‌ها آمد

اندر باب دفاع از داستان پلیسی

معاون وزیر ارشاد: خودکفایی در تولید کاغذ برای نشر داخلی در دست اقدام سریع است

دو خط کتاب/ می‌توان رنج زندگی را تحمل کرد...

«افغانستان» رونمایی شد

معاون رئیسی: غربی‌ها، «متروپل» را سوژه‌ای علیه نظام اسلامی کردند

تحولات جاری افغانستان؛ محور دیدار معاون سفیر ایران و کرزی در کابل

نماینده مجلس: تصمیمات سخت در نهایت شیرین است

رئیس‌جمهور تاجیکستان فردا به تهران سفر می‌کند

واکنش مهاجرانی به حادثه متروپل

نشست سران قوا به میزبانی رئیس قوه قضائیه برگزار شد

واکنش مقام صهیونیست به درز اطلاعات درباره ترور شهید صیاد خدایی

نماینده مجلس: الان ما هفت، هشت مجلس داریم‌

تصاویری از پایگاه‌ سری و زیرزمینی پهپادی ارتش جمهوری اسلامی ایران

عضو کمیسیون امنیت ملی: عدم حذف سپاه از لیست یعنی به سرانجام نرسیدن احیای برجام

نماینده مجلس: زیبایی‌های جشن «سلام فرمانده» آنقدر زیاد است که می‌توان از همزمانی‌اش با حادثه متروپل عبور کرد

اظهارات سخنگوی کمیسیون امنیت ملی درباره هدف از ترور شهید صیاد خدایی

عادل عبدالمهدی: تا از دست اسرائیل خلاص نشویم، خبری از صلح و حاکمیت نیست

اقتصاد چین در خطر افول

حکم حبس ابد برای رهبر جنبش آزادسازی جامو و کشمیر

کار زار توافق

ماجرای عبدالباقی در نبود رسانه

آیا دوران اقتصاد ریاضتی آغاز شده است؟

قرارگاه ایمنی کالبدی کلانشهر تهران تشکیل می‌شود/شهرداری به تنهایی مسئول ایمنی پایتخت نیست

سریعترین جت شخصی جهان

سه چرخه‌ای که به قایق تبدیل می‌شود

هتلی جالب با ساختمان‌های قارچی در چین

دقیقا میخواست چیکار کنه؟

بازارچه محصولات مشاغل خانگی شهرستان های شرقی هرمزگان راه اندازی می شود

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان: نظارت بر عملکرد انجمن ها و تشکل های کارگری و کارفرمایی با جدیت دنبال شود

زیرساخت‌های مبارزه با فساد در وزارت مردم ایجاد شده است/ ریل‌گذاری حوزه دانش‌بنیان در سال 1401

درمان دقیق عفونت ریشه دندان با استفاده از نانوربات

کشف نوع کاملا جدیدی از یک ماده‌ شیمیایی در جو زمین

داروی ضد سرطانی که سرطانزا از آب درآمد!

داستانک/ سنگین شدن گوش

آشنایی با برنده جایزه بین‌المللی بوکر

ایران قجری از نگاه ناظر فرانسوی

سورپرایز جدید ارتش؛ سرلشکر باقری از پایگاه سری پهپادی در عمق صدها متری زمین بازدید کرد