ایران پرسمان

آخرين مطالب

کتاب «فروغ ابدیت» به چاپ سی و نهم رسید خردنامه

کتاب «فروغ ابدیت» به چاپ سی و نهم رسید
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - خبرگزاری کتاب ایران / چاپ سی و نهم کتاب «فروغ ابدیت (تجزیه و تحلیل کاملی از زندگی پیامبر اکرم(ص))» اثر مرجع عالیقدر آیت الله جعفر سبحانی به همت مؤسسه بوستان کتاب روانه بازار نشر شد.
چاپ سی‌ونهم کتاب «فروغ ابدیت (تجزیه و تحلیل کاملی از زندگی پیامبر اکرم(ص))» اثر مرجع عالیقدر آیت الله جعفر سبحانی به همت مؤسسه بوستان کتاب در 824 صفحه منتشر شد.
سیره پیامبر اکرم (ص) الهام بخش فقیهان در استنباط احکام شرعی، سرمشق زندگی برای مؤمنان و پیروان، ترسیم کننده خطوط سیاسی کلی برای سیاستمداران، بیانگر اصول و ارزش‌های اخلاقی برای سالکان است، ولی مایه تأسف این که بیشترین کار، بر روی نقل تاریخ و سیره انجام شده است، و به تحلیل آن، کمتر پرداخته شده تا هر فردی فراخور حال خود از آن بهره بگیرد.
نویسنده در مقدمه اثر آورده است: در این کتاب به بیان وقایع مهم و حوادثی پرداخته ایم که آموزندگی بیشتری دارند و از تفصیل و بیان رویدادهای جزئی مانند بسیاری از «سریّه»ها خودداری نموده‌ایم. همچنین تمام رویدادهای تاریخی را، از منابع اصیل و دست اول که در سده‌های درخشان اسلامی نوشته‌اند، گرفته و نقل کرده و در بیان حوادث، به مدارک زیادی که در اختیار داشتیم، مراجعه نموده‌ایم و حادثه را به صورت خلاصه‌ای از مجموع این مدارک، نوشته‌ایم و از میان مدارک، به یکی – دو مدرک که حادثه را مبسوط و گسترده‌تر نوشته‌اند، اشاره نموده‌ایم. همچنین، در ضمن بررسی‌های لازم، انگشت روی اعتراض‌ها و اشکال‌ها و احیاناً غرض‌ورزی‌های خاورشناسان گذارده‌ایم و به کلیه انتقادهای ناورای آنان پاسخ صحیح و قطعی داده‌ایم.
در ابتدای این اثر، پس از بیان توضیحاتی در خصوص شبه جزیره عربستان یا گهواره تمدن اسلامی، به عرب پیش از اسلام پرداخته شده و ضمن بیان مبحثی در خصوص اخلاق عمومی عرب، طرز تفکر اعراب این دوره درباره انسان پس از مرگ، موقعیت زن در میان اعراب، سلحشوری اعراب، اخلاق عمومی عرب جاهلی، خرافات و افسانه پرستی نزد عرب، اوضاع اجتماعی عربستان در آستانه ظهور اسلام، آئین رایج در حجاز و… تشریح شده است.
سپس، اوضاع روم و ایران تبیین شده و بحث‌های موسمی در روم ارائه و وضع عمومی ایران مقارن ظهور اسلام، پرده‌ای از جنایت خسرو پرویز، داوری تاریخ درباره پادشاهان ساسانی، آشفتگی مذهبی اوضاع ایران ساسانی و جنگ‌های ایران و روم و… مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. در ادامه نیز، نیاکان پیامبر اسلام معرفی شده که در این میان به ابراهیم خلیل(ع)، قصی بن کلاب، عبدمناف، هاشم، عبدالمطلب، عبدالله پدر پیامبر اشاره شده است. از دیگر مباحث این اثر می‌توان به میلاد پیامبر پرداخت و در این بخش، تاریخ دقیق ولادت پیامبر تبیین و ضمن بیان مبحثی در خصوص دوران حمل، به مراسم نامگذاری پیامبر اسلام و دوران شیرخوارگی پیامبر اشاره شده است.
همچنین به دوران کودکی پیامبر نیز پرداخته شده و در ادامه، در مبحث بازگشت به آغوش خانواده، موضوعاتی از جمله سفر به یثرب، مرگ عبدالمطلب، سرپرستی ابوطالب، سفری به سوی شام، دروغ پردازی خاورشناسان، نظر جامعی به تورات فعلی، و نظری به انجیل تشریح شده است.
دوران جوانی یکی دیگر از مباحث این اثر است که در این قسمت به قدرت روحی پیامبر اکرم (ص)، جنگ‌های فجار و پیمان جوانمردان پرداخته شده است.در بخش دیگر از اثر که با عنوان «از شبانی تا تجارت» تألیف شده، به ازدواج آن حضرت با حضرت خدیجه، و علل ظاهری و باطنی این ازدواج، و همچنین به کیفیت خواستگاری خدیجه و سن ایشان اشاره شده است.
در مبحث «از ازدواج تا بعثت»، موضوعاتی همچون عواطف جوانی آن حضرت، فرزندان او از خدیجه، پسرخوانده پیامبر، آغاز اختلاف میان بت پرستان، و مقایسه آن حضرت با حضرت مسیح مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. «نخستین وحی» عنوان مبحث دیگری است که در این بخش به زمان نزول وحی پرداخته شده و پاسخ دانشمندان شیعه در این خصوص تبیین شده است.
سپس، مبحثی با عنوان پیشگامان ایمان نگارش یافته که در این رابطه، به ایمان آوردن حضرت خدیجه (س) و حضرت علی (ع) به پیامبر (ص) اشاره شده است و در ادامه، مسئله انقطاع وحی و اختلاف سیره نویسان درباره انقطاع وحی و همچنین اختلاف در مدت انقطاع مباحثی مطرح شده است.
در بخش «دعوت سرّی»، به دعوت خویشاوندان و طرز این دعوت اشاره شده است. «دعوت عمومی» عنوان مبحث دیگری است که در این بخش، استقامت و شکیبایی پیامبر در دعوت اشاره شده و به نمونه‌ای از شکنجه‌ها و آزار قریش پرداخته شده و سپس به نخستین منادی اسلام، مسلمان شدن قبیله غفار، دشمنان سرسخت پیامبر می‌پردازد.
در قسمت دیگر این کتاب، به «داوری قریش درباره قرآن» اشاره شده و در ادامه بهانه گیری های عجیب قریش، انگیزه سرکشی سران قریش، قرآن و نزول تدریجی، اسرار نزول تدریجی قرآن و… تبیین شده است. سپس به نخستین هجرت پیامبر اشاره شده و در این راستا مباحثی از جمله قریش به درباره حبشه نماینده می‌فرستد، بازگشت از حبشه، هیئت تحقیقی مسیحیان وارد مکه می‌شود و… مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.
در ادامه، به حربه‌های زنگ زده دشمنان می‌پردازد که از جمله این حربه‌ها می‌توان به تهمت‌های ناروا، اندیشه مقابله با قرآن، جلوگیری از اسلام آوردن افراد پرداخت. «محاصره اقتصادی» عنوان بخش دیگری از این اثر است که اعلامیه قریش و وضع رقت‌بار بنی‌هاشم در شعب از مباحث این بخش است. سپس به مرگ ابوطالب پرداخته شده که در این قسمت می‌توان به نمونه‌ای از عواطف ابوطالب، دفاع از حریم مقدس عقاید، محرک واقعی ابوطالب، شمه ای از فداکاری ابوطالب، دلایل ایمان ابوطالب، ذخایر علمی و ادبی ابوطالب، وصیت ابوطالب هنگام مرگ اشاره کرد.
«معراج» عنوان بخش دیگری از این کتاب است که در این بخش، معراج از نظر قرآن و حدیث و تاریخ، ریشه قرآنی معراج، روایات معراج، تاریخ این حادثه، هدف از سیر در عوالم هستی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.
بخش «سفری به طایف» به سخنرانی حضرت در بازارهای معروف عرب و دعوت سران عشایر در موسم حج می‌پردازد. در ادامه این اثر به حوادث سال اول تا یازدهم هجرت اشاره شده است که از جمله آنها می‌توان به هجوم مخالفان به خانه وحی، تظاهرات نظامی و مانورهای جنگی، ملتی که برای شهوات می‌جنگیدند، کشتار بی رحمانه مبلغان اسلام، تقابل ایمان و کفر، نذر نامشروع، غزوه بنی المصطلق، نامه نجاشی به پیامبر، غزوه ذات السلاسل، تخریب بت خانه، غزوه تبوک، حجه الوداع اشاره کرد.

لینک کوتاه:
https://www.iranporseman.ir/Fa/News/387916/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

انتشار درسنامه آموزش خط فارسی برای فارسی‌آموزان خارجی

شاعرانه/ یک بار بینم روی تو دل را چه سان تسکین دهم؟

چرا داستان نویسان زن جهان عرب، صحنه را از آن خود کرده‌اند؟

دیکشنری مریام-وبستر کلمه «تحمیق» را به عنوان واژه سال 2022 برگزید

اسرار پنهان جنگ بی‌پایان؛ نویسنده را بکش و بنداز تو آشغالدونی!

کریستین بوبن نویسنده فقید فرانسوی چگونه می‌نوشت؟

تازه های نشر/ کتاب «سور آل و شور فوتبال» منتشر شد

سرمایه‌داری که همۀ ثروتش را خرج «شاهنامه» کرد

نخست وزیر عراق وارد تهران شد

کوثری: سازمان ملل اگر در زمینه سلاح اتمی صداقت دارد، اول جلوی آمریکا و اسرائیل را بگیرد

طرح الحاق یک ماده به قانون حمایت از خانواده در دستور کار مجلس

یادداشت ابتکار درخصوص برون رفت از وضعیت موجود؛ شاید چاره در دست «مادران» باشد

تشکیل 2 تیپ نظامی برای حفاظت از مرز با ایران در منطقه کردستان عراق

استقبال رسمی رئیس‌جمهور از نخست وزیر عراق در مجموعه تاریخی سعدآباد

بایدن و مکرون درباره ایران گفت‌وگو می‌کنند

جبلی: اگر امکانات به‌موقع در اختیار صداوسیما قرار می‌گرفت بسیاری از اتفاقات اخیر پیش نمی‌آمد

واکنش سفیر ایران در عراق به سفر السودانی به تهران

باقری به قطر سفر کرد

آشوب‌ساز غرب‌آسیا

منتجب‌نیا: به هر کسی بیشتر چاپلوسی کند پست و مقام بیشتری می‌دهند

تخلیه 3 شهر؛ شرط جدید ترکیه برای کُردهای سوریه

یورش صهیونیست‌ها به شهرک بیت امر؛ زخمی شدن 9 فلسطینی

اعتصاب کارکنان ریلی، اتریش را به دردسر انداخت

یک جاسوس دیگر موساد در لبنان به دام افتاد

اسرائیل غرق در فساد اخلاقی؛ تجاوز فرماندهان به یک سوم نظامیان زن

پوتین به پارکینسون مبتلاست؟

ورود بانوی اول اوکراین به خیابان داونینگ

عملیات جدید مقاومتی در رام الله

قرارداد بلندمدت صادرات گاز قطر به آلمان منعقد شد

نقطه عطف هسته‌ای تا سه ماه دیگر

بریتانیای کبیر ناتوان از تأمین خیار و گوجه!

خاتمی از سیاست خداحافظی می‌کند؟

طرح الکترونیکی توزیع گاز مایع در جزیره کیش

دیدار نماینده ولی‌فقیه در گیلان با ایثارگران شهرستان رودبار

پیکرهای مطهر تازه تفحص شده چهار شهید مدافع حرم در قم تشییع شد

ویژه‌برنامه نکوداشت شهید «امید خوب» در یاسوج برگزار شد

تقویم تاریخ/ لغو تصویب نامه انجمن‏های ایالتی و ولایتی در هیئت وزیران

چمبره زدن مار عظیم‌الجثه دور گردن مرد بیچاره!

حراج کاپشن فقط 219 هزارتومان همراه گارانتی تعویض و برگشت

متاورس باید کارایی داشته باشد نه نوآوری!

تصاویر چند پدیده‌ جوی عجیب‌وغریب که در نگاه اول، فتوشاپی به‌نظر می‌رسند

بخشی از کتاب/ روانشناس‌ها تجویز می‌کنند گذشته را کنار بگذارید!

اقدام ضدایرانی جدید آمریکا؛ تلاش برای حذف ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل

خط و نشان جانشین وزیر دفاع برای صهیونیست‌ها از منزل شهید فخری زاده

سردار فدوی: قانون اساسی آموزش و سلامت را رایگان کرده است

شیطان، وکیل مدافع مسیح

مذاکرات هسته‌ای آمریکا و روسیه به تعویق افتاد

ازدحام زندانیان در زندان‌های فرانسه

نخست‌وزیر انگلیس: دوران طلایی با چین به سر رسیده است

رفتارهای ضد بشری و نقض حقوق بشر در آمریکا