ایران پرسمان

آخرين مطالب

فارغ‌التحصیلان کدام رشته‌ها می‌توانند جذب اورژانس شوند؟

اجرای آزمایشی شماره واحد امدادی؛ به زودی شهرداری تهران

اجرای آزمایشی شماره واحد امدادی؛ به زودی
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - رئیس سازمان اورژانس کشور با بیان اینکه توسعه هوایی و زمینی اورژانس با استانداردهای جهانی در دستورکار قرار دارد، گفت: اجرای آزمایشی شماره واحد امدادی به زودی در دستور کار قرار می‌گیرد.

به گزارش شهر، جعفر میعادفر رئیس سازمان اورژانس کشور با بیان اینکه اورژانس ایران یکی از پیشتازان اورژانس در جهان و اولین کشور آسیایی دارای اورژانس پزشکی بوده است، گفت: شماره قدیمی اورژانس 123 بود که به دلیل اشتباهات مکرر و اینکه بچه‌ها می‌توانستند این شماره را به راحتی بگیرند شماره آن به 115 تغییر پیدا کرد. نیروهای اورژانس پزشکی کشور در دوره انقلاب و هشت سال دفاع مقدس خدمات شایسته‌ای را به هموطنان ارائه دادند. نیروهای اورژانس در دوره دفاع مقدس برای انتقال مجروحان به بیمارستان‌های پشت جبهه‌های کشور فعالیت کردند. بیشتر مصدومان غرب و جنوب کشور به ویژه در کرمانشاه و خوزستان بیشتر توسط نیروهای اورژانس تهران انجام می‌شد و پس از آن هم با توجه به توسعه عمیق اورژانس در کشور به مردم خدمات می‌دهیم.
وی با تاکید بر اینکه تمامی سازمان‌ها در جهات ارتقاء کیفی و کمی خدمات خود گام برمی‌دارند گفت: مهمترین اقدام اورژانس کشور طی سال های اخیر، هوشمندسازی است. انتقال اطلاعات فرد بیمار به پزشک متخصص، یکی از خدمات اورژانس است. درحال حاضر تمامی اقدامات فوریت‌های پزشکی از حالت دستی خارج و هوشمند شده است. به عنوان مثال در بیماران سکته قلبی همکاران ما از محل بیماری نوار قلب را تهیه کرده و به پزشک متخصص که در مرکز اورژانس مستقر است؛ ارسال می‌کنند. در این شرایط با تشخیص پزشک متخصص، بیمار با سرعت به بخش تخصصی بیمارستان بدون گذراندن مراحل اورژانس بیمارستانی منتقل می‌شود. چون اگر برخی اقدامات در زمان کوتاه انجام نشود عوارضی را برای بیمار برجای می‌گذارد. این روند در قالب برنامه 247 انجام می‌شود. همچنین برنامه ای با عنوان 724 برای بیماران سکته مغزی انجام می‌شود. اقدامات درمانی برای این بیماران باید در طول سه ساعت انجام شود تا از عوارض پس از آن جلوگیری شود.
میعادفر با اشاره به اینکه یکی از چالش‌های جدی اورژانس در شهرهای بزرگ، مدیریت زمان است گفت: چندسالی است که در بخش اورژانس موتوری اقدامات خوبی در تهران صورت گرفته است اما از ابتدای سال جاری در سایر کلانشهرها هم این موتورها به ترتیب مستقر شده‌اند. از 28 صفر همزمان با سالروز وفات حضرت رسول(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) با استقرار 13 موتورلانس شاهد ارتقای اورژانس در مشهد خراسان رضوی هستیم.
توسعه هوایی و زمینی اورژانس با استانداردهای جهانی
رئیس سازمان اورژانس کشور با بیان اینکه ایران، کشوری حادثه خیز است گفت: از 41 حادثه طبیعی و انسان ساخت 31 مورد آن در کشور ما اتفاق می‌افتد که 13 مورد آن مثل زلزله، آتش سوزی، سیل، توفان و رعد و برق تکرار شونده است به همین جهت توسعه هوایی و زمینی اورژانس با استانداردهای جهانی در دستورکار است. وی درباره ماموریت‌های سازمان اورژانس کشور نیز گفت: یکی از ماموریت‌های اورژانس کشور رسیدگی به مصدومان حوادث ترافیکی است. کشور ما در این حوزه متاسفانه مصدوم و مرگ و میر قابل توجهی دارد، به طوریکه در سال گذشته نزدیک به 17 هزار کشته و نزدیک به 600 هزار مصدوم در پی حوادث ترافیکی داشتیم.
به گفته رئیس سازمان اورژانس کشور؛ اورژانس کشور در سال 1400 بیش از چهار میلیون و 700 هزار ماموریت داشت که 700 هزار ماموریت آن مربوط به حوادث ترافیکی درون شهری و برون شهری بوده است.
وی با بیان اینکه بیشترین خدمات اورژانس به بیماری‌های قلبی و تنفسی تعلق دارد گفت: کرونا موجب افزایش این بیماران شد. بخشی دیگر از خدمات اورژانس به بیماری‌های مزمن مثل دیابت و فشار خون اختصاص دارد و حوادثی مثل سقوط از بلندی و بیماری‌های روانی از دیگر خدمات اورژانس است.
میعادفر درباره تعداد نیروهای اورژانس کشور نیز گفت: اورژانس کشور سه هزار پایگاه زمینی، 50 پایگاه هوایی، دو پایگاه دریایی و بیش از 3000 آمبولانس فعال دارد. همچنین حدود 25 هزار نیرو در خدمت هموطنان هستند. همکاران داخل آمبولانس، کاردان و کارشناسان و کارشناسان ارشد فوریت‌های پزشکی و کارشناس پرستاری و بیهوشی هستند. همکارانی که پاسخگوی تلفن شهروندان هستند کارشناسی پرستاری دارند. در مرکز ارتباطات اورژانس پزشکان عمومی و طب اورژانس هم حضور دارند که به متقاضیان مشورت می‌دهند و در نهایت بر اساس محل حادثه همکاران ما که در نزدیکترین مقر مستقر هستند به محل حادثه اعزام خواهند شد.
وی افزود: اورژانس تهران نیز حدود 210 پایگاه دارد که 2300 تا 2500 پرسنل در آن فعالیت دارند. روزانه 200 تا 210 خودروی آمبولانس و 150 موتورلانس ماموریت‌های تهران را انجام می‌دهند.
کدام رشته‌ها می‌توانند جذب اورژانس شوند؟
رئیس سازمان اورژانس کشور در پاسخ به اینکه چه راه هایی برای همکاری با اورژانس وجود دارد؟ گفت: افرادی که می خواهند با اورژانس همکاری کنند باید در کنکور شرکت کنند . اورژانس یکی از بهترین بازارهای کار تا چندین سال آینده برای فارغ التحصیلان است. اگر فارغ التحصیلی تمایل همکاری با اورژانس را داشته باشد به لحظه جذب خواهد شد. رشته‌های فوریت‌های پزشکی؛ پرستاری و بیهوشی می‌توانند با اورژانس کشور همکاری داشته باشند.
وی با اشاره به دوران شیوع کرونا نیز اظهار کرد: در این دوره همه می‌ترسیدند به بیمار کرونایی نزدیک شوند اما همکاران ما در آن زمان به محل زندگی این بیماران رفته و آنها را به بیمارستان منتقل می‌کردند. ما در این دوره 19 همکار خود را به دلیل بیماری کرونا از دست دادیم. ما نسبت به دیگر نقاط جهان از واکسیناسیون عقب بودیم. علیرغم اینکه همکاران ما بسیار درگیر بودند اما برای تزریق واکسن در طرح واکسیناسیون عمومی با وزارت بهداشت مشارکت کردند و در فاصل دو ماه پس از استقرار دلت سیزدهم همکاران ما در اورژانس حدود یک و نیم میلیون دُز واکسن را به هموطنان تزریق کردند.
میعادفر درباره خدمات اعزامی سازمان اورژانس گفت: در سال گذشته مجبور شدیم 155 هزار بیمار را از بیمارستان‌های کم برخوردار به بیمارستان‌های برخوردار منتقل کنیم که این وظیفه بر عهده معاونت درمان وزارت بهداشت است اما به خاطر اینکه امکانات وجود ندارد نمی‌توان کار بیمار را زمین گذاشت. بسیاری از مراکز بهداشتی و درمانی ما فاقد آمبولانس هستند در سال گذشته 404 خانم باردار را از طریق اورژانس هوایی منتقل کردیم.
رئیس سازمان اورژانس کشور در پاسخ به اینکه مردم در چه مواردی باید با اورژانس تماس بگیرند گفت: شماره 115 در اختیار مردم است و در تماس با این شماره اقدامات لازم برای آنها انجام خواهد شد. اما باز هم ارتباط بین اورژانس، پلیس و هلال احمر وجود دارد و در صورتیکه بیمار با پلیس و هلال احمر هم تماس بگیرد آنها ما را مطلع خواهند کرد.
اجرای آزمایشی شماره واحد امدادی؛ به زودی
وی با اشاره به اینکه ترجیحا به سمت یک شماره واحد می‌رویم تا با یک شماره بتوان با تمامی فوریت‌ها تماس برقرار کرد گفت: ماموریت‌ها از این واحد تقسیم می‌شوند. این طرح به زودی و به صورت آزمایشی در یکی از استان‌های کشور اجرایی می‌شود.
میعاد فر در پاسخ به اینکه نیروهای اورژانس چه خدماتی در دفاع مقدس ارائه کردند ؟ گفت: جنگ بلافاصله پس از انقلاب آغاز شد و کشور ما آمادگی لازم را به دلیل انقلاب نداشت اما دستور امام خمینی(ره) برای حضور در جنگ و بسیج عمومی اورژانس هم نقش خود را به خوبی ایفا کرد. آمبولانس‌ها پزشکان و پرستاران را به مناطق جنگی و مصدومان و مجروحان را از مناطق جنگی به بیمارستان‌های نزدیک و دور حتی تهران و مشهد منتقل می‌کردند. اطلاعات دقیقی از مصدومان و شهدای کادر اورژانس در دست نیست.
وی که در یک برنامه رادیویی صحبت می‌کرد، با اشاره به اینکه اورژانس کشور دو نوع برنامه آموزشی درون سازمانی و کشوری دارد گفت: بخشی از برنامه‌های آموزشی اورژانس هم خود امدادی و دیگر امدادی است که برنامه‌های ما برای اقشاری مثل دانش آموزان و دانشجویان برگزار می‌شود. آموزش اورژانس‌یارها هم برای برخی مراسم مثل پیاده روی اربعین و 28 صفر که نیاز به خدمات‌رسانی زیاد در بازه ای محدود دارند ، انجام می‌شود.
میعادفر در پاسخ به اینکه شما با چه سازمان هایی همکاری و تعامل دارید؟ آیا موازی کاری پیش می‌آیند گفت: قطعا موازی کاری هست اما اگر هر نهادی به وظیفه خود عمل کند، هم افزایی بیشتر خواهد شد.
خدمات اورژانس در سراسر کشور رایگان است وی با بیان اینکه خدمات اورژانس در سراسر کشور رایگان است درباره اورژانس خصوصی گفت: بخشی از خدمات غیر اورژانسی هستند و خدمات آنها توسط اورژانس خصوصی انجام می شود.
میعادفر با تاکید بر مشارکت خیرین با اورژانس کشور گفت: بسیاری از پایگاه‌های ما توسط خیرین ساخته شده است. به تازگی مصوبه ای را برای واردات هزار دستگاه آمبولانس توسط خیرین از دولت گرفته‌ایم . خیّران می‌توانند برای واردات آمبولانس از برند اورژانس استفاده کرده و از مالیات معاف شوند.
رئیس سازمان اورژانس کشور در پایان از مردم خواست که فقط برای مواقع اضطراری و فوریتی با اورژانس تماس گرفته و از خدمات آن استفاده کنند.
منبع: ایسنا
انتهای پیام/

لینک کوتاه:
https://www.iranporseman.ir/Fa/News/387917/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

انتشار درسنامه آموزش خط فارسی برای فارسی‌آموزان خارجی

شاعرانه/ یک بار بینم روی تو دل را چه سان تسکین دهم؟

چرا داستان نویسان زن جهان عرب، صحنه را از آن خود کرده‌اند؟

دیکشنری مریام-وبستر کلمه «تحمیق» را به عنوان واژه سال 2022 برگزید

اسرار پنهان جنگ بی‌پایان؛ نویسنده را بکش و بنداز تو آشغالدونی!

کریستین بوبن نویسنده فقید فرانسوی چگونه می‌نوشت؟

تازه های نشر/ کتاب «سور آل و شور فوتبال» منتشر شد

سرمایه‌داری که همۀ ثروتش را خرج «شاهنامه» کرد

نخست وزیر عراق وارد تهران شد

کوثری: سازمان ملل اگر در زمینه سلاح اتمی صداقت دارد، اول جلوی آمریکا و اسرائیل را بگیرد

طرح الحاق یک ماده به قانون حمایت از خانواده در دستور کار مجلس

یادداشت ابتکار درخصوص برون رفت از وضعیت موجود؛ شاید چاره در دست «مادران» باشد

تشکیل 2 تیپ نظامی برای حفاظت از مرز با ایران در منطقه کردستان عراق

استقبال رسمی رئیس‌جمهور از نخست وزیر عراق در مجموعه تاریخی سعدآباد

بایدن و مکرون درباره ایران گفت‌وگو می‌کنند

جبلی: اگر امکانات به‌موقع در اختیار صداوسیما قرار می‌گرفت بسیاری از اتفاقات اخیر پیش نمی‌آمد

واکنش سفیر ایران در عراق به سفر السودانی به تهران

باقری به قطر سفر کرد

آشوب‌ساز غرب‌آسیا

منتجب‌نیا: به هر کسی بیشتر چاپلوسی کند پست و مقام بیشتری می‌دهند

تخلیه 3 شهر؛ شرط جدید ترکیه برای کُردهای سوریه

یورش صهیونیست‌ها به شهرک بیت امر؛ زخمی شدن 9 فلسطینی

اعتصاب کارکنان ریلی، اتریش را به دردسر انداخت

یک جاسوس دیگر موساد در لبنان به دام افتاد

اسرائیل غرق در فساد اخلاقی؛ تجاوز فرماندهان به یک سوم نظامیان زن

پوتین به پارکینسون مبتلاست؟

ورود بانوی اول اوکراین به خیابان داونینگ

عملیات جدید مقاومتی در رام الله

قرارداد بلندمدت صادرات گاز قطر به آلمان منعقد شد

نقطه عطف هسته‌ای تا سه ماه دیگر

بریتانیای کبیر ناتوان از تأمین خیار و گوجه!

خاتمی از سیاست خداحافظی می‌کند؟

طرح الکترونیکی توزیع گاز مایع در جزیره کیش

دیدار نماینده ولی‌فقیه در گیلان با ایثارگران شهرستان رودبار

پیکرهای مطهر تازه تفحص شده چهار شهید مدافع حرم در قم تشییع شد

ویژه‌برنامه نکوداشت شهید «امید خوب» در یاسوج برگزار شد

تقویم تاریخ/ لغو تصویب نامه انجمن‏های ایالتی و ولایتی در هیئت وزیران

چمبره زدن مار عظیم‌الجثه دور گردن مرد بیچاره!

حراج کاپشن فقط 219 هزارتومان همراه گارانتی تعویض و برگشت

متاورس باید کارایی داشته باشد نه نوآوری!

تصاویر چند پدیده‌ جوی عجیب‌وغریب که در نگاه اول، فتوشاپی به‌نظر می‌رسند

بخشی از کتاب/ روانشناس‌ها تجویز می‌کنند گذشته را کنار بگذارید!

اقدام ضدایرانی جدید آمریکا؛ تلاش برای حذف ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل

خط و نشان جانشین وزیر دفاع برای صهیونیست‌ها از منزل شهید فخری زاده

سردار فدوی: قانون اساسی آموزش و سلامت را رایگان کرده است

شیطان، وکیل مدافع مسیح

مذاکرات هسته‌ای آمریکا و روسیه به تعویق افتاد

ازدحام زندانیان در زندان‌های فرانسه

نخست‌وزیر انگلیس: دوران طلایی با چین به سر رسیده است

رفتارهای ضد بشری و نقض حقوق بشر در آمریکا