ایران پرسمان

آخرين مطالب

محمدجواد روح: تاج‌زاده در صورت ردصلاحیت مشی ملی سحابی و یزدی را پیش بگیرد سیاست روز

محمدجواد روح: تاج‌زاده در صورت ردصلاحیت مشی ملی سحابی و یزدی را پیش بگیرد
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - امتداد / در میان همه متقاضیان کاندیداتوری انتخابات ریاست‌جمهوری در خردادماه، حضور سیدمصطفی تاج‌زاده تاکنون با واکنش‌های گسترده و متنوعی در میان افکارعمومی با گرایش‌های مختلف همراه شده است. بسیاری بر این باورند که در صورت تائیدصلاحیت این چهره اصلاح‌طلب، می‌توانیم شاهد افزایش قابل‌توجه نرخ مشارکت عمومی مردم در عرصه انتخابات باشیم.
محمدجواد روح، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو دفتر سیاسی حزب اتحادملت، در گفتگویی دراین‌باره اظهار داشت: ما باید چند نکته را در مورد حضور مصطفی تاج‌زاده در این انتخابات درنظر داشته باشیم. نخست اینکه، تاج‌زاده با دعوت هیچ حزب، گروه یا جریان خاصی به صحنه نیامده است. به عبارت دیگر، وقتی بحث حضور در عرصه مطرح شد، شخص او پیگیر بود که شخصیت‌های دیگری، نظیر محمدرضا خاتمی و محسن صفایی‌فراهانی کاندیدا شوند؛ اما با بی‌نتیجه ماندن این تلاش‌ها، نهایتا خود تاج‌زاده وارد صحنه شد.
وی افزود: از این منظر نیز این مساله، محل ایراد نیست. یعنی، ممکن است که ما از نظر تحلیلی، مخالف کاندیداتوری یک چهره دموکراسی‌خواه در انتخابات باشیم و یا این حضور را منتج به نتیجه خاصی نبینیم. اما وقتی این چهره وارد صحنه شد، باید متناسب با شرایط دید که این مسئله تا چه حد مثبت بوده و تا چه اندازه آثار منفی در بر خواهد داشت. شخصا پیامدها و تبعات این حضور را سر جمع، مثبت تلقی می‌کنم.
روح با اشاره به پیامدهای نامزدی تاج‌زاده توضیح داد: یک بعد این مسئله به مباحث گفتمانی برمی‌گردد. به‌هرحال، تاج‌زاده با آمدن خود، سقف اصلاحات و مطالبات اصلاحی را در کشور بالا برد و رویاها و مطالباتی را که مغفول واقع شده یا به حاشیه رفته بود، احیا کرد. 
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب، تصریح کرد: تاج‌زاده، کوشید صدای بخش‌هایی از جریان‌های اصلاح‌طلب و دموکراسی‌خواه کشور باشد که صدای آن در مناسبات سیاسی، کم‌کم به حاشیه رانده می‌شد. او تا جایی که در توانش بود، چه در بیانیه اعلام حضور و چه در بیانیه ثبت‌نام، توانست این صداها را زنده کرد. حضور تاج‌زاده در گفت‌وگوها و همچنین، مباحثی که در روزهای اخیر در جامعه، فضای مجازی و کلاب‌هاوس و امثال آن مطرح شد، سبب شد تا این قرائت از گفتمان اصلاحات پررنگ شود.
این عضو دفتر سیاسی حزب اتحادملت، یادآور شد: حضور تاج‌زاده در صحنه در جامعه ایران سه دسته مخاطب داشته است. اولین دسته، کسانی هستند که بنا بر هر شرایطی در انتخابات شرکت خواهند کرد و برای اینکه وضعیت به وخامت نرود و همین حرکت نرمالیزاسیون که از سال 92 آغاز شده، متوقف نشود یا هر دلیل دیگری، بنا دارند که ولو در صورت عدم حضور یک کاندیدای اصلاح‌طلب با رای به یک کاندیدای میانه‌رو در انتخابات شرکت کنند. برای این دسته، اگر چنانچه با درصد بسیار اندکی شاهد تائیدصلاحیت تاج‌زاده باشیم، طبعا بخشی از آنها در انتخاب فعال‌تر می‌شوند و با انگیزه و مشارکت جدی‌تری در صحنه انتخابات ایفای نقش خواهند کرد.
وی در ادامه گفت: دسته دوم، کسانی هستند که با صندوق رای قهر کرده‌اند. کسانی که از سال 92 تاکنون به روحانی و لیست‌های اصلاح‌طلبان در مجلس و شوراها رای دادند، ولی با اتفاقاتی که از سال 96 تاکنون رخ داده-که بخشی از متوجه ناکارآمدی مدیریتی و بخشی مربوط به اقدامات ترامپ و تحریم‌ها بوده، به این نتیجه رسیدند که صندوق رای پاسخگوی مطالبات آن‌ها نبوده و به‌نوعی از اصلاحات عبور کرده‌اند. این دسته‌ البته، همچنان به براندازی و حرکت‌های خشونت‌بار معتقد نیستند؛ اما دیگر تمایلی به انتخابات و اصلاحات هم ندارند. این طیف، به این نتیجه رسیده‌اند که رای دادن یا ندادن، تفاوتی ندارد و برخی هرکار دلشان بخواهد، انجام خواهند داد و به کسی هم پاسخگو نیستند.
روح اظهار داشت: این دسته از افراد را کاندیداهای معمولی، نظیر جهانگیری، پزشکیان، آخوندی و نفراتی از این دست، نمی‌توانند با صندوق رای آشتی دهند. ولی به نظر می‌رسد در یک ماه گذشته، این دسته هم صدای تاج‌زاده را شنیده‌اند. البته منظورم این نیست که نظرشان کاملا عوض شده و به رای دادن مجاب شده‌اند، اما حداقل دچار تامل و تردید هستند. این تغییر رویکرد یا ایجاد تردید در میان قهرکردگان از انتخابات، تنها توسط چهره‌هایی مانند تاج‌زاده می‌توانست ایجاد شود.
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب، خاطرنشان کرد: جریان سوم، جریان تحریم هستند که برخلاف جریان اول که در هر حال رای خواهند داد، این جریان در هر حال، رایی به صندوق نمی‌اندازند. اگر بخواهیم از منظر یک جریان سیاسی به این افراد نگاه کنیم، بیشتر آنها جریان‌های سرنگونی‌طلب جریان خارج از کشور هستند. به نظر من، حضور تاج‌زاده حتی در بین اپوزیسیون و فعالان سیاسی و مدنی خارج از کشور نیز چالش ایجاد کرده است. به عنوان نمونه، اتفاقی که بین مسیح علی‌نژاد و الهه هیکس رخ داد، نشان‌دهنده این است که با حضور تاج‌زاده، حتی حامیان تحریم و سرنگونی نیز دچارانفعال جدی شده‌اند.
روح، تصریح کرد: وقتی اپوزیسیون می‌بیند که چهره‌ای نظیر تاج‌زاده به صحنه آمده و مطالبات را در این سطح مطرح می‌کند، بخشی که قدری به مسائل، ملی‌تر نگاه می‌کند و صرفا به دنبال سرنگونی و “نه به جمهوری اسلامی” و تعابیری از این دست نیست؛ با بخش سرنگونی‌طلب، دچار تمایز گفتمانی می‌شود.
وی بیان داشت: به نظر من، تاج‌زاده در این مدت روی هر سه طیف مذکور، تاثیر خود را گذاشته و اگر نظام سیاسی، واقعا درصدی از عقلانیت و درایت را داشت، چهره‌ای نظیر او، بهترین سخنگو برای نظام سیاسی می‌شد. چرا که تاج‌زاده، همواره متکی بر قانون و عقلانیت صحبت کرده و همیشه به صورت صریح و دقیق مواضع خود را مطرح می‌کند. البته از آن سو نیز متاسفانه، هیچ جریانی نیست که از این ظرفیت‌ها و چهره‌های ملی بهره بگیرد.
این فعال سیاسی، یادآور شد: کاندیداتوری امروز تاج‌زاده به مانند کاندیداتوری مهندس سحابی در سال 1376 و نامزدی دکتر ابراهیم یزدی در سال 1384 است. چهره‌هایی که با حضور خود، دامنه مطالبات گفتمانی را بالا بردند و البته در نهایت نیز، ردصلاحیت شدند. 
وی در پایان نیز، تصریح کرد: در صورت ردصلاحیت تاج‌زاده نیز، او طبعا می‌تواند رویکردهای مشخصی را دنبال کند. یک رویکرد قهرمانانه و مشابه اقداماتی است که احمدی‌نژاد ادعای انجام آن در صورت ردصلاحیت را دارد. بر اساس شناختی که به‌شخصه از تاج‌زاده دارم، انتظار می‌رود که او، همچون مهندس سحابی و دکتر یزدی، در مقابل ردصلاحیت خود یک مشی و رویکرد ملی را در پیش بگیرد و با نگاه منطقی به شرایط و مصالح کشور با تصمیم و نظرات جمعی اصلاح‌طلبان حمایت و همراهی کند.

لینک کوتاه:
https://www.iranporseman.ir/Fa/News/291102/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

لاپاز شهری که روی ابرهاست

درگیری بر سر سربازی

رکورد گران‌ترین رمان «جین آستن» شکسته شد

نویسنده ای که برای هر مضمون، نثری جداگانه دارد

داستان شکمو و گامبالو برای بچه‌ها منتشر شد

نوبل ادبیات 2022 به نویسنده فرانسوی رسید

گزارش قابل تامل وحید اشتری از تحقیقات میدانی‌اش درباره حادثه فوت نیکا شاکرمی

بیانیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم درباره بیانات اخیر رهبر انقلاب

«عبدالملکى» بالاخره رویت شد

آزادی 13 دانشجوی بازداشت شده دانشگاه شریف

تشریح دستاوردهای گام نخست تور اروپایی از زبان علی باقری

فرمانده فراجا: هیچ قصوری در حادثه فوت خانم امینی متوجه همکاران ما نیست

حق‌شناس: عملکرد صداوسیما تاثیری جز بی‌اعتمادی ندارد

مواجهه جنگنده‌های کره شمالی و کره جنوبی در مرز میان دو کُره

سی ان ان: آمریکا با بحران سلامت روان مواجه است

رزمایش مشترک جمهوری آذربایجان و ترکیه

هشتمین بسته تحریمی اتحادیه اروپا علیه روسیه

آیا اینترنت ماهواره‌ای به زودی به ایران می‌رسد؟

بصیرت و عقلانیت

ناآرامی‌های اخیر به نفع بازار سرمایه نیست

پیروزی شکننده «لولا»

فینال نخستین مسابقات دوچرخه‌سواری تعادلی خردسالان

افزودن 100 دستگاه اتوبوس و مینی بوس نو به ناوگان حمل و نقل عمومی

تکنولوژی رستورانی در دبی مال

حمله وحشیانه یک جوان به دو زن در مترو

درگذشت ناگهانی تصویرگر برجسته کُره‌ای

جانشین فرمانده انتظامی کشور: فراجا نه اینکه یک سازمان انتظامی، که یک سازمان انقلابی است

کنعانی: در پس ویترین حقوق بشری کانادا، کودک‌کشی و بی‌توجهی‌ به انسانیت خودنمایی می‌کند

پیام سرلشکر باقری به فرمانده کل انتظامی کشور

سردار جلالی: مهمترین هدف دشمن «سوریه‌ سازی» ایران است

گزارش قابل تامل وحید اشتری از تحقیقات میدانی اش درباره حادثه فوت نیکا شاکرمی

بورل: در حال بررسی تحریم‌های جدید علیه ایران هستیم

34 کشته در حمله مسلحانه به مهد کودکی در تایلند

بیروت: توافق ترسیم مرزی در آستانه نهایی‌شدن است

اخراج سفیر اوکراین در قزاقستان به عنوان عنصر نامطلوب

داخل کلاه نیروهای ارتش روسیه چیست؟

امضای مسی رو تتو زد

تاکید «رئیسی» بر تداوم برگزاری نشست‌های مشترک ایران و تاجیکستان

­رئیس سازمان زندان‌ها: نیمی از بازداشت‌شدگان حوادث اخیر آزاد شده‌اند

فرمانده فراجا: برخی جانباختگان اغتشاشات اخیر با سنگ و یا سلاح جنگی کشته شدند

رئیس دفتر زلنسکی: هر آنچه متعلق به اوکراین باشد را پس می‌گیریم

گول هیکل آدم هارو نخورید

به این دلیل خطرناک با گوشی موبایل نخوابید!

یکی از بسیجیان مجروح اغتشاشات اخیر تهران به شهادت رسید

سردار اشتری: هیچ برخورد فیزیکی با مهسا امینی رخ نداده است

ادامه اعتصاب غذای 30 اسیر فلسطینی

سرمقاله کیهان/ شعار «زن، زندگی، آزادی» به قیافه شما نمی‌آید!

تنگه ای زیبا در ینچ

سکته بزها در اثر برخورد ماشین به نرده

کاخ سفید: اقدام اوپک پلاس همسویی با روسیه است