ایران پرسمان

آخرين مطالب

صادقی: گزینه نهایی اصلاح‌طلبان دقیقه 90 رو می‌شود سیاست روز

صادقی: گزینه نهایی اصلاح‌طلبان دقیقه 90 رو می‌شود
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - آرمان ملی / به نظر می‌رسد فضای انتخاباتی با تمام نوسان‌هایی که دارد و زمان اندکی که تا برگزاری آن مانده‌، جای خود را در میان مردم باز کرده، اما سوال این است که در این میان دو جریان اصلی سیاسی یعنی اصلاح‌طلبان و اصولگرایان در این کارزار چگونه با هم مواجه خواهند شد، آیا تحریف یا تخریب‌ها از سوی اصولگرایان می‌تواند جریان اصلاح‌طلبی را از صحنه خارج کند؟
تحولات انتخاباتی در روزها و هفته‌های پیش‌رو می‌تواند بهتر پاسخ این پرسش را بدهد. برای بررسی شرایط انتخابات‌، رویکرد اصلاح‌طلبان و کاندیداهای موجود «آرمان ملی» با محمود صادقی، دبیرکل انجمن اسلامی دانشگاه‌ها و عضو جبهه اصلاح‌طلبان ایران به گفت‌و‌گو پرداخته است که می‌خوانید.
باتوجه به اینکه بسیاری از بزرگان نظام همه را به رعایت اخلاق سیاسی مخصوصا در زمان انتخابات فرا خوانده‌اند، رویکرد‌های برخی رسانه‌ها همچون صدا‌و‌سیما در راستای تخریب برخی کاندیداها را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
تجربه نشان داده اینگونه تخریب‌ها اثری روی آرای مردم ندارد. مردم تجربه به دست آورده‌اند و سعی می‌کنند بر مبنای شناخت خود انتخاب کنند. مشابه این بی‌اخلاقی‌ها هر ساله در نزدیکی انتخابات بوده است و قاعدتا صدا‌و‌سیما، که رسانه‌ای ملی و اصلی کشور است، باید رعایت اخلاق را در سرلوحه کار خود قرار دهد؛ زیرا این مساله برای دیگران نیز به نوعی الگو‌سازی می‌شود و رقبا نیز به همین ترتیب از آن استفاده می‌کنند. اما پیداست که برخی از رقبای اصلاح‌طلبان با ماموریت تخریب حریف وارد عرصه و میدان می‌شوند و متاسفانه این موضوع به یک امر رایج در انتخابات ما تبدیل شده است. در هر حال ما جز توصیه مردم به هوشیاری نمی‌توانیم با رسانه‌هایی مانند صدا‌و‌سیما که از بودجه عمومی استفاده می‌کنند، سخن دیگری داشته باشیم، البته به نظر من مردم از هوشیاری لازم برخوردارند و بساری از این تخریب‌ها اثر عکس می‌دهد. معمولا وقتی در رسانه‌های رسمی تخریبی علیه کسی صورت می‌گیرد اتفاقا مردم برعکس عمل می‌کنند و به لحاظ رای بیشتر جذب آن شخص می‌شود. با توجه به اینکه اصلاح‌طلبان بارها از حضور قطعی با کاندیدای اصلاح‌طلب در انتخابات سخن گفته‌اند، اما رسانه‌های جریان رقیب در حال القای این مفهوم هستند که اصلاح‌طلبان در نهایت به نفع علی لاریجانی کناره‌گیری خواهند کرد؛ اساسا این رویکردها از چه رو است؟
بارها گفته شده است که اصلاح‌طلبان کاندیدای اصلاح‌طلب معرفی می‌کنند و این‌گونه کارها شگرد رقیب است. آنها به صورت متعددی این سخنان را می‌گویند و به نظر می‌رسد که نباید خودمان را درگیر پاسخگویی به این‌گونه شایعات کنیم. با توجه به آنچه در عرصه کاندیداتوری افراد در حال رقم خوردن است و همچنین رویکرد شورای نگهبان، فکر می‌کنید صحنه انتخابات برای اصلاح‌طلبان به چه شکلی آراسته خواهد شد؟ من نمی‌توانم پیشگویی کنم ولی اگر بنا بر ضابطه‌های قانونی باشد نباید گرایش سیاسی افراد در تایید یا رد‌صلاحیت آنها از سوی شورای نگهبان دخالتی داشته باشد. ما هم امیدواریم همانگونه که بارها سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرده تنها ضوابط قانونی را اعمال کنند، اگر چنین شود باید انتظار داشت که فضای رقابتی ایجاد شود و همه طیف‌ها بتوانند در این عرصه حاضر باشند.
در روزهای اخیر ما شاهد اظهار‌نظرهای مختلفی از سوی برخی اصلاح‌طلبان مبنی بر کاندیدای اصلی نهاد اجماع‌ساز بوده‌ایم. اساسا نظر کلی جبهه اصلاحات پس از اعلام صلاحیت‌ها توسط شورای نگهبان اعلام خواهد شد یا حین مناظرات؟
اینکه بـــرخی از افراد و اعضــای جبهه اصلاحات از کاندیدای مورد‌نظر خودشان به عنوان فرد اصلی یاد کنند یا نام ببرند بر‌خلاف آیین‌نامه یا روال معمول است. فرآیند تعریف شده این است که کاندیداها پس از برگزاری مناظره‌ها با یک نظر‌سنجی ملی از مقبولیت و محبوبیت بالایی برخوردار باشند و همچنین بتوانند دو‌سوم رای اعضای مجمع را به دست بیاورند تا به عنوان کاندیدای نهایی معرفی شوند، بنابر‌این اینکه افراد بنا به سلیقه خود از کسی نام ببرند کار درستی نیست. تفرق و تشتت پیش آمده در جبهه اصولگرایی می‌تواند امر مبارکی برای اصلاح‌طلبان به حساب بیاید و سبب شود اصلاح‌طلبان روی یک نفر به اجماع برسند و انتخابات را با پیروزی پشت سر بگذارند؟
البته وجود طیف‌های مختلف در جبهه اصولگرایی غیر‌قابل‌انکار است ولی من نمی‌دانم آیا این تفرق و تشتت در جبهه اصولگرایان از اساس وجود دارد یا نه. یک احتمال هم این است که ممکن است برخی از این افراد کاندیدای پوششی باشند. باید منتظر مناظرات بود و امروز نمی‌توان ارزیابی چندان دقیقی از این مقوله داشت که آیا این یک از‌هم‌گسیختگی به حساب می‌آید یا برنامه‌ای برای پوشش یکدیگر است. اما نکته این است که اصلاح‌طلبان نباید پیروزی خود را در تفرق و تشتت جبهه رقیب جست‌وجو کنند؛ بلکه پیروزی خود را باید در جلب اعتماد مردم بیابند. آیا این احتمال وجود دارد که اصلاح‌طلبان در روند مناظرات انتخاباتی و با برگزاری نظرسنجی‌ها، کاندیدای اصلی خود را تغییر دهنــد و ابتدا یک کاندیدا و در ادامــه نظر‌سنجی‌ها، کاندیدای دیگری را به عنوان فرد اصلی مطرح کنند؟
صرف‌نظر از مصداق‌ها و نام بردن از شخص خاصی باید بگویم بله، این امکان وجود دارد که اگر معیار را افکار عمومی در نظر بگیریم و اگر تغییری در جهت افکار عمومی مردم نسبت به کاندیدا‌ها صورت بگیرد قاعدتا بر اساس فرآیند اتفاقات دیگری بیفتد. این نوسان‌ها می‌توانند تا لحظه آخر اثر‌گذار باشند و در نتیجه اصلاح‌طلبان، فرد دیگری را به عنوان کاندیدای اصلی خود معرفی کنند. اما چیزی که مشخص است این است که کاندیدای اصلی اصلاح طلبان تنها در لحظه آخر مشخص خواهد شد.

لینک کوتاه:
https://www.iranporseman.ir/Fa/News/291121/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

تعقیب و گریز وحشیانه مجرم فراری در اتوبان

پلنگ ایرانی در منطقه شکار ممنوع لرستان

سخن بزرگان/ کسی که دارای عزمی راسخ اسـت

برگی از تاریخ/ مشهور‌ترین زلزله‌های ایران و رکورددارها

مشارکت حجاج در دوخت پرده جدید کعبه

سلطان بدشانسی!

اعتبارات تسهیلات مشاغل خانگی استان البرز در سال جاری ابلاغ شد

بسته خدمات اشتغال و کارآفرینی استان البرز معرفی شد

پانداها از شش میلبیون سال پیش بامبو می خورند

با این ژن می توان ریزش مو و طاسی را از بین برد

نظارت هوش مصنوعی بر مجاری ادراری با استفاده از صدا!

دانشمندان جرمی با سرعت خیره‌کننده را در کهکشان راه شیری شناسایی کردند

وقتی باور‌های نادرست و ناپسند فراگیر می‌شود، با بهنجاری اهریمنی مواجه‌ایم

«چامه» ویژه رضا داوری اردکانی رسید

آیا ترانه‌های لئونارد کوهن از کتاب‌مقدس بهره گرفته‌اند؟

روایت روزنامه جوان از نفوذ جاسوسان در دولت احمدی نژاد

علی مطهری: متأسفانه مسئولان ما منافع ملی را با منافع روسیه پیوند زده‌اند

بازدید وزیر دفاع از مراحل تولید جت آموزشی یاسین

رئیسی به لوکاشنکو تبریک گفت

پایگاه سابق آمریکایی‌ها در کره جنوبی به پارک تبدیل می‌شود

نظم بخشی به بازار مکاره اجاره خانه با اجاره داری حرفه‌ای/زمان صدور پروانه ساخت به 2 تا 5 ماه رسیده است

لزوم برنامه‌ریزی برای کارآفرینی افراد پس از دوره بازپروری در کمپ

افزایش سرانه درمانی منطقه 19 با احداث درمانگاه خیریه حسینیه اعظم مکتب العباس (ع)

شهر آفتاب به یک شهر واقعی نمایشگاهی تبدیل شود/ لزوم تهیه قانون ویژه برای اداره پایتخت/ موضوع آلودگی هوا توسط شهردار در هیات دولت پیگیری شود

برگزاری نشست کارآفرینان، خیرین و سمن های فعال کردستانی به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر

جشنواره فرهنگی و ورزشی استان البرز در کرج برگزار می شود

بنگاه های اقتصادی سیستان و بلوچستان نسبت به تکمیل فرم‌های خوداظهاری در سامانه پایش کار اقدام کنند

عاملان جنایت حمله به هواپیمای مسافربری ایران مدال دریافت کردند

تفال/ روزگاریست که سودایِ بتان دینِ من است

کشف بقایای 5 انسان متعلق به 2,000 سال پیش

دستشویی لاکچری و گران‌قیمت با تکنولوژی پیشرفته!

وضعیت عجیب یک شهر ساحلی پس از توفان

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان البرز تاکید کرد: لزوم جذب جانبازان و ایثارگران در مشاغل تولیدی و صنعتی البرز

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی: کاهش آسیب های اجتماعی با ترویج فرهنگ ورزش در استان

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان در جشنواره توت فرنگی: برگزاری این جشنواره ها دست دلالان را کوتاه می کند

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی فارس: تحقق تعهد اشتغال شهرستان‌های فارس در دستور کار جدی مدیران شهرستانی قرار گیرد

امیدهای تازه برای تولید کلاس جدیدی از آنتی بیوتیک ها

شایستگان تقدیر جایزه کتاب سال، تجلیل می‌شوند

اولین سخنان لاپید در قامت نخست وزیر رژیم صهیونیستی؛ مقابله با ایران اولویت ماست

معاون سیاسی وزیر کشور تغییر کرد

توصیه‌ای به غربی‌ها: دوباره منافقین را در فهرست تروریستی قرار دهید

پیام مقامات امارات به رئیسی در پی زلزله هرمزگان

میانجیگری امیرعبداللهیان در شام

مناظره سید مجید حسینی و محسن هاشمی به جنجال کشیده شد

نشریه آمریکایی: ترامپ در ماه‌های آینده نامزدی برای ریاست‌جمهوری را اعلام می‌کند

از نخستین سفر رهبر طالبان به کابل تا تورم در منطقه یورو

حمایت کلینتون از بایدن در انتخابات ریاست جمهوری 2024

ترکیه در ورطه ونزوئلایی شدن؟

طالبان خواستار به رسمیت شناخته شدن بین‌المللی شد

لحظه اصابت موشک روسی به یکی از شهر‌های اوکراین