ایران پرسمان

آخرين مطالب

5 موزه مهم و دیدنی در تهران را بشناسید! دانش و فناوری

5 موزه مهم و دیدنی در تهران را بشناسید!
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - لست سکند / اسم موزه که میاید، بعضی‌ها خمیازه می‌کشند و معتقدند اسم موزه هم برایشان خواب‌آور است چه برسد بازدید از آن! عده‌ای امّا هیجان وصف‌ناشدنی برای بازدید از موزه‌ها دارند. آیا تفاوت این دو طیف از آدم‌ها صرفا به علایق شخصی برمی‌گردد یا مسائل دیگری هم درمیان است؟ بدون شک، علاقه نقش مهمی در اشتیاق ما برای بازدید دارد، امّا بعد مهم دیگری که باید به آن توجه کرد، میزان اطّلاعات است. هر چقدر اطلاعاتمان از آنچه در موزه می‌بینیم کمتر باشد، اشیای پشت ویترین بیشتر برایمان کسل کننده و بدون مفهوم می‌شوند و به همان میزان، هر چقدر توشه اطلاعاتمان را از آنها سنگین‌تر می‌کنیم، با دیدنشان بیشتر سر ذوق میاییم و از دیدنشان تعجب می‌کنیم!
معمولا در تعطیلات نوروز و بین هفته‌ای، اگر جایی برای تفریح به ذهنمان نرسد و بخواهیم کمی بار فرهنگی داشته باشد، موزه را انتخاب می‌کنیم. امّا آیا برای بازدید از موزه آماده‌ایم؟ اصلا موزه‌ای که انتخاب می‌کنیم با علایقمان سازگار است؟ در این متن می‌خواهیم کمی موشکافانه‌تر به این 5 موزه مهم در تهران بپردازیم و ببینیم برای لذت بیشتر از آنها، باید چه اطلاعاتی داشته باشیم و اصلا کدامشان بیشتر با علایق ما همخوانی دارند؟ بدون شک موزه‌های جالب و حیرت‌انگیزی در ایران هستند که در اینجا ذکر نشده‌اند. این 5 موزه بر اساس عمومیتی که دارند انتخاب شده‌اند و فقط موزه هستند و بینشان کاخ موزه‌ها قرار نگرفته‌اند. پیش از ورود به متن لازم است یادآوری کنیم که اشیای موزه‌ای در دسته‌بندی میراث فرهنگی، معمولا جزو میراث ملموس منقول قرار می‌گیرند.
1. موزه ملی ایران؛ اولین بنای موزه‌ای
موزه ملی ایران، در سال 1316 شمسی اولین بنایی بود که به عنوان موزه ساخته شد. طراحی بنای موزه ایران باستانی را آندره گدار (معمار فرانسوی) انجام داد و دو معمار ایرانی به نام عباسعلی معمار و استاد مراد تبریزی آن را اجرا کردند.آندره گدار برای طراحی بنا از طاق کسرا و کاخ فیروزآباد فارس الهام گرفت. موزه دوران اسلامی هم در سال 1375 افتتاح شد و طراحی آن از کاخ ساسانی بیشاپور، به صورت چلیپایی هشت ضلعی، الگو گرفته است.
بسیاری از افراد یا حتّی توریست‌ها به دلیل اطلاعات اندکی که درباره این موزه دارند، هنگام بازدید حس می‌کنند آنچه انتظار داشتند نبوده. در تصورشان، اشیایی وسیع‌تر و بیشتر از حتّی آنچه در تخت جمشید می‌بینند است امّا می‌گویند فقط تعدادی ظروف سفالی و تکه سنگ دیدیم! به همین دلیل، پیش از بازدید از موزه باید بدانیم که قرار است از چه اشیایی بازدید کنیم و چه ارزشی دارند. اول از همه لازم است بدانیم موزه ملی ایران از دو موزه مهم تشکیل شده که در زیر هر کدام را به اختصار توضیح می‌دهیم:
موزه ایران باستان: شامل تمام آثاری می‌شود که پیش از ورود اسلام به ایران، تاریخ‌گذاری شده‌اند؛ یعنی آثاری از دوران پارینه سنگی (حدود یک میلیون سال پیش) تا عصر ساسانیان. طبقه اول موزه به آثار پیش از تاریخ اختصاص دارد و طبقه همکف، آثار دوران تاریخی. باید بدانیم که دیدن آثار پیش از تاریخ با اینکه بسیار ساده و ابتدایی هستند، ما را با تلاش‌های انسان برای رفع ساده‌ترین نیازهای خود آشنا می‌کند و اگر تصور کنیم که این آثار به هزاران سال پیش برمی‌گردد، ارزش بیشتری برایمان پیدا می‌کند.
موزه دوران اسلامی: عده‌ای تصوّر می‌کنند که در این موزه قرار است اشیای مذهبی ببینند، در صورتی که این تصوّر کاملا اشتباه است. موزه دوران اسلامی اشیا و هنر مردم ایران را بعد از دوران ساسانی تا عصر قاجار به نمایش می‌گذارد. این موزه یکی از زیباترین موزه‌های ایران است چرا که می‌دانیم در دوران اسلامی، با شکوفایی هنر و علم ایرانیان در تاریخ روبه‌رو می‌شویم و آثار یافت شده از آن دوران، شما را شگفت‌زده می‌کند!
 هر دو موزه بسیار ارزشمندند و آثاری که دارند جزو میراث فرهنگی مهم ایران محسوب می‌شوند. برای اینکه بازدیدتان از موزه با بهره بیشتری همراه باشد، بهتر است درباره کلیت آنچه قرار است ببینید، کمی جستجو کنید. حواستان باشد صرفا نام موزه‌ها شما را به بازدید ترغیب نکند، گاهی تصور ما از نامی که می‌شنویم با آنچه می‌بینیم بسیار متفاوت است.

ایران پرسمان

ایران پرسمان

2. موزه جواهرات ایران
حتما نباید عاشق طلا و جواهر باشید که این موزه در لیست بهترین‌هایتان قرار بگیرد. درصد فراوانی از بازدیدکنندگان این موزه، بعد از بازدید هنوز شگفت‌زده‌اند و دلشان می‌خواهد یک بار دیگر به جواهراتش نگاه کنند. تصور کنید از نزدیک با الماس 182 قیراطی صورتی کوه نور چشم در چشم شوید! یا تاج پادشاهان ایرانی را با آن همه جواهرات از پشت ویترین ببینید. این اشیای گرانقیمت برای هر بازدیدکننده‌ای خیره‌کننده است.
خزانه فعلی جواهرات در سال 1334 ساخته می‌شود و با تأسیس بانک مرکزی، زیر نظر این بانک قرار می‌گیرد. جواهراتی که در این گنجینه قرار گرفتند، عمدتا در بازه عصر صفوی تا معاصر هستند.
با توجه به تدابیر ویژه امنیتی موزه جواهرات، شرایط بازدید آن هم به نسبت موزه‌های دیگر متفاوت است. هنگام بازدید باید تمام وسایلتان را تحویل دهید و بازدید از موزه فقط از شنبه تا سه‌شنبه در ساعات 15 تا 17 امکان‌پذیر است. (البته در دوران کرونا شرایط بازدید محدودتر شده، بنابراین پیش از بازدید حتما از باز بودن موزه مطمئن شوید).

ایران پرسمان

ایران پرسمان

3. موزه فرش ایران
 موزه فرش ایران به صورت تخصصی به فرش‌های بازمانده در طول تاریخ می‌پردازد. این موزه ارزشمند در سال 1356 با هدف پژوهش در سوابق، تحصیلات و کیفیت تاریخی هنر و صنعت فرش به خصوص فرش ایرانی افتتاح شد. بنای آن را استاد عبدالعزیز فرمانفرماییان طراحی کرد و آذین‌های نمای بیرونی آن، شبیه دار قالی طراحی شده. موزه فرش اولین موزه فرش کشور محسوب می‌شود.
امّا عمر فرشهای بسیار نفیسی که از سراسر ایران در این موزه به نمایش گذاشته شده‌اند، از قرن نهم هجری تا دوره معاصر است.پیش از بازدید از موزه هم اگر کمی اطلاعات درباره فرش‌ها به دست آورید، لذت بازدیدتان را چندین برابر می‌کند.

ایران پرسمان

4. موزه موسیقی
 آنچه موزه موسیقی تهران را بی‌نظیر می‌کند، مجموعه کاملی از سازها و روایت آن از سیر موسیقی ایرانی است. کافی است کمی قبل از بازدیدتان، مطالعه داشته باشید تا وقتی با سازهای متنوع روبه‌رو می‌شوید، سازها و سیر تاریخی موسیقی ایران در ذهنتان نهادینه شود. این موزه، از موزه‌های تخصصی موسیقی به حساب می‌آید و لازم است کمی مشتاق و علاقمند به جریان موسیقی ایرانی هم باشید و گرنه شاید بازدید از این موزه به دلتان نشیند.
این موزه در سال 1385 شمسی به عنوان موزه موسیقی با هدف حفظ میراث موسیقی ملی، افتتاح می‌شود. گفته شده تنوع سازها در این موزه به 200 نوع می‌رسد! سازهای اقوام مختلف ایرانی در جاهای مخصوصشان، ما را با انواع موسیقی آنها آشنا می‌کند. حتّی سه تار ناصرالدین شاه قاجار هم می‌توانید پیدا کنید. آنچه این موزه را ویژه می‌کند، این است که در بخش کارگاه موزه که مشخص کرده‌اند، می‌توانید به سازهای مختلف دست بزنید و با آنها بنوازید!

ایران پرسمان

ایران پرسمان

5. موزه رضا عباسی
موزه رضا عباسی یکی دیگر از موزه‌های محبوبی است که اشیای بسیار زیبا و جالبی در آن به نمایش گذاشته شده. آثاری که در این موزه هستند از دوران پیش از تاریخ تا قرن سیزده قمری و مجموعه‌های متنوع از دوران پیش از میلاد تا دوران قاجار را شامل می‌شوند که در تالارهای مختلف قابل بازدید هستند.
آثار موزه براساس ترتیب زمانی به نمایش در آمده‌اند؛ بنابراین بازدید کنندگان می‌توانند بر اساس چیدمان و بازدیدشان، سیر تکامل هنر، تمدن و فرهنگ را در ایران زمین دنبال کنند. این چینش در میان موزه‌های دیگر ایران منحصر به فرد است. بعضی اشیای موزه در فهرست آثار ملی ایران هم به ثبت رسیده‌اند.
این موزه محبوب در سال 1356 در خیابان شریعتی تهران (نرسیده به پل سید خندان) گشایش یافت و به یاد نقاش مشهور دوره صفوی اهل کاشان، رضا عباسی نامگذاری شد.
اگر به دیدن اشیای تاریخی و هنری علاقمندید، این موزه می‌تواند برایتان جالب باشد.

ایران پرسمان

ایران پرسمان

سخن آخر
همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، موزه‌های مهم و ارزشمند به همین‌ها ختم نمی‌شود و لیست طولانی از موزه‌های متنوع در کشور داریم که هر کدام با توجه به اشیای ارزشمندی که به نمایش گذاشته‌اند، مهم و دیدنی هستند. در این متن سعی کردیم موزه‌هایی را معرفی کنیم که برای بیشتر افراد ممکن است جذاب باشد یا بخش مهمی از تاریخ و هنر این مرز و بوم را به نمایش می‌گذارند. اگر از بازدید این موزه‌ها لذت بردید، با بازدید از موزه‌های تخصصی اطلاعات خودتان را افزایش دهید. امّا در هر صورت مطالعه پیش از بازدید را فراموش نکنید!

لینک کوتاه:
https://www.iranporseman.ir/Fa/News/291255/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

گوناگون/ کشف یک جزیره جدید در اقیانوس آرام

بخشی از آثار جنگ، تاریخ‌سازی می‌کنند نه تاریخ‌نگاری

کتاب سیره رسول خدا با همسران؛ راهگشای برای زندگی سالم

رجزخوانی شیرزن آذری: ترامپ را بدن دست من تیکه تیکه‌ش می‌کنم

جلسه رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی کار در دستور هفته آینده مجلس

عمار حکیم با سفیر ایران در عراق دیدار کرد

اسلامی در کنفرانس آژانس: ادعاهای واهی علیه برنامه‌ هسته‌ای ایران باید خاتمه یابد

یادداشت همتی خطاب به رئیسی: صِرفِ اعلام اینکه مشکلی با اعتراضات ندارید راه حل نیست

ایتالیا در آستانه انتخاب اولین نخست‌وزیر زن

بایدن از چشم دموکرات‌ها هم افتاد

توضیح بلینکن درباره هشدار خصوصی اخیر آمریکا به روسیه

احتمال استیضاح بایدن پس از انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره

هشدار تحلیلگر آمریکایی: جهان در لحظه خطرناکی قرار گرفته است

برافراشته شدن ابرپرچم‌های عزا و المان‌های شهری در باب الرضای تهران

شفیعی، مشاور شهردار تهران در امور حمل و نقل و ترافیک شد

کوچکی جثه پاندای نوزاد نسبت به مادر

کتاب «فروغ ابدیت» به چاپ سی و نهم رسید

اجرای آزمایشی شماره واحد امدادی؛ به زودی

سالیوان: آمریکا به دنبال حل‌وفصل دیپلماتیک مسئله هسته‌ای ایران خواهد بود

حملات مجدد سپاه به مواضع گروهک‌های تروریستی در اقلیم کردستان عراق

انهدام جنگنده سوخو 25 و سوخوی 30 روسی در اوکراین

گوناگون/ تست هوش؛ زیر 30 ثانیه چهره مرد دوم در این زندان را پیدا کنید

6 خانه رویایی در یونان

فرود دیدنی هواپیما

در نشست شورای هماهنگی دستگاه‌های اجرایی لرستان تاکید شد: افزایش و همسان سازی حقوق بازنشستگان ضروری است

شناسایی موانع توسعه طرح های نوآورانه واحد های اقتصادی استان خراسان شمالی در دستور کار قرار گرفت

پرداخت 103 میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی به مددجویان بهزیستی در کرمانشاه

خداحافظی با تلفن همراه؛ سلام به فکر کردن

راهکاری برای حفظ سازه‌های تاریخی و موجود در برابر امواج و اثرات زلزله

فقدان رزمندگان و ایثارگران مهم‌ترین آسیب بر ادبیات دفاع مقدس است

مردانگی در سایه، زنانگی در بند

بن بست برجام شکسته می شود؟

توافق امیر قطر و صدر اعظم آلمان درباره توافق هسته‌ای ایران

شعرخوانیِ پربازدید یک جوان در تجمع دیروز انقلاب

پاسخ حماس به تهدیدات رئیس شاباک

روایت "اشپیگل" از ورود آلمان و اروپا به سال های سخت

قطر کشورهای عربی را به آغاز گفت وگو با ایران تشویق می کند

بهسازی هزار و 700 متر از شبکه جمع‌آوری آب‌های سطحی در منطقه 8

رفع نیاز سه محله فاقد میدان میوه و تره‌بار در منطقه22

تهران‌نما؛ بوستان ساعی

«حسین نظری» معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران شد

تمدید حکم مشاور و مدیرکل حوزه شهردار تهران

حکمت/ چرا از مرگ بدمان می آید؟

تقویم تاریخ/ اشغال بُستان توسط اشغالگران بعثی در روزهای آغازین جنگ

جدیدترین رصد و رودرویی قایقهای تندروی سپاه با کشتی‌های جنگی آمریکا در تنگه هرمز

چالش جدید مسکو؛ فرار روس‌ها از سربازگیری

اجتماع بزرگ «امت رسول الله(ص)

آیین آغاز به ساخت 14 میدان، بازار و بازارچه میوه و تره بار

پاییز در مرداب دیوک

طبیعت شمالی‌ترین کشور اروپا