ایران پرسمان
اتریش: مسائل مهمی در مذاکرات برجام باقی مانده است
يکشنبه 2 خرداد 1400 - 22:51:12
ایران پرسمان - فارس / وزیر خارجه اتریش طی مصاحبه‌ای درباره برجام گفت: زمان برای حصول پیشرفت در مذاکرات برای احیای برجام رو به اتمام است و هنوز مسائل مهمی به صورت حل نشده باقی مانده است.
«الکساندر شالنبرگ» وزیر امور خارجه اتریش روز گذشته (شنبه) با تأکید بر این که تمامی طرف‌ها در مذاکرات وین برای احیای برجام در تلاش هستند تا به نتیجه‌ای مطلوب برسند، گفت: «در مذاکرات فعلی هسته‌ای ایران در وین، این حس قوی را دارم که هم ایالات متحده و هم ایران علی‌رغم آن که گفت‌وگوی مستقیمی با یکدیگر ندارند، هر دو در تلاش هستند».
شالنبرگ با این حال ادامه داد: «با این حال، زمان رو به اتمام است و نکات و مسائل مهمی همچنان به صورت حل نشده باقی مانده است. مدت‌ها است که اتریش میزبان خوبی برای مذاکرات درباره ایران بوده است».
اظهارات وزیر خارجه اتریش در حالی مطرح شده است که یک مقام مطلع در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی امروز (یکشنبه) گفت که با توجه به پایان یافتن ضرب‌الاجل سه ماهه ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، احتمال تمدید مشروط توافق قبلی برای مدت یک ماه وجود دارد. 
نشست کمیسیون مشترک‌ برجام روز چهارشنبه هفته گذشته (29 اردیبهشت ماه) با حضور هیأت‌های ایران و 1+4 (آلمان، فرانسه، چین، روسیه و انگلیس) و «انریکه مورا» نماینده اتحادیه اروپا در گرند هتل شهر وین برگزار شد و پس از حدود یک ساعت پایان یافت.
در نشست 29 اردیبهشت ماه کمیسیون مشترک برجام در وین، روسای هیأت‌ها مروری بر پیشرفت‌های حاصله در دور چهارم و آخرین وضعیت متن‌ها کرده و به تبادل نظر در خصوص مسیر پیش رو پرداختند. هیأت‌ها با اشاره به متن‌های تهیه شده که در نتیجه نشست‌های متعدد دوجانبه و چندجانبه در سطوح مختلف حاصل شده‌، از وضعیت کلی مذاکرات و مسیر طی شده ابراز رضایت کردند و بر ضرورت حفظ شتاب آهنگ کنونی در ادامه گفت‌وگوها تاکید کردند.
طبق این گزارش، در نتیجه رایزنی‌ها در روزهای اخیر، پیش نویس متون تا حد زیادی تدوین و تنقیح شده و به مرحله‌ای رسیده است که جز برخی موارد اختلافی پیچیده که نیازمند تصمیم‌های سیاسی در پایتخت‌های کشورها است، بقیه بخش‌های متن تقریبا آماده است.
مقرر شد دور بعدی مذاکرات هفته جاری از سر گرفته شود و هیأت‌ها بعد از نشست اخیر به پایتخت‌ها بازگردند.
پیش از این، مقام‌های جمهوری اسلامی ایران از جمله «سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزارت خارجه و مذاکره کننده ارشد ایران در گفت‌وگوهای برجامی وین و مقام‌های آمریکایی همچون «وندی شرمن» معاون وزیر خارجه آمریکا در خصوص احتمال تمدید توافق ماه فوریه ایران و آژانس بعد از تاریخ 21 می خبر داده بودند.
طبق توافق ایران و آژانس، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنان دسترسی به سایت‌های مهم هسته‌ای ایران را حفظ خواهند کرد اما پس از منقضی شدن این توافق، در صورت عدم لغو تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی، مقام‌های ایران بر اساس ضرب‌الاجل تعیین کرده، دسترسی بازرسان به سایت‌های مهم هسته‌ای را قطع خواهند کرد و اطلاعاتی که در دوربین‌های آژانس ضبط شده و ایران آن را محفوظ نگه داشته، از بین خواهند برد.

http://www.PorsemanNews.ir/fa/News/290771/اتریش--مسائل-مهمی-در-مذاکرات-برجام-باقی-مانده-است
بستن   چاپ