ایران پرسمان
انتقاد تند نخست وزیر سابق اردن از رژیم صهیونیستی
سه شنبه 4 خرداد 1400 - 03:41:50
ایران پرسمان - ایسنا / نخست وزیر سابق اردن مطالعه عمیق گزارش دیده‌بان حقوق بشر درباره اشغالگری اسرائیل را خواستار شده و این اشغالگری را "آپارتاید" خواند.
به گزارش روزنامه عربی21، عمر الرزاز، نخست وزیر سابق اردن با حضور در همایش مرکز حمایت و آزادی روزنامه‌نگاران به میزبانی ناصر ابوبکر، رئیس اتحادیه روزنامه‌نگاران فلسطینی، در ابتدای سخنان خود به مردم فلسطین درود فرستاده و به آنها بابت پایداری و مقاومت‌شان در برابر اشغالگران تبریک گفته و از پشتکار مطبوعات فلسطین در انتقال وضعیت واقعی مناطق فلسطینی تقدیر کرد.
او با تاکید بر اینکه فلسطین در یک دوره بسیار کوتاه شاهد تحولی بزرگ بود، گفت: آنچه در شبکه‌های اجتماعی نه فقط کشورهای عربی بلکه سطح جهانی در جریان است، تغییر افکار عمومی جهان و از آن مهمتر تغییر موضعگیری‌های دولت‌ها به ویژه دولت‌های اروپایی و آمریکا است.
الرزاز اظهار کرد: ما از مرحله تعویق و تفسیر اینگونه که مساله فلسطین با وضعیت متفاوتی به پایان رسیده، خارج و وارد مرحله‌ای شده‌ایم که در آن جوانان تمامی کشورهای جهان به پا خاسته و نظرات خود را بسیار روشن و مشخص بیان می‌کنند.
نخست وزیر سابق اردن با اشاره به گزارش 214 صفحه‌ای دیده‌بان حقوق بشر، خواهان مطالعه عمیق آن را جهت تشخیص دقیق وضعیت کنونی شد.
وی افزود: در این گزارش پس از مقدمه، انجام اقداماتی چون بلوکه دارایی‌ها و حساب‌های بانکی اسرائیل در کشورهای جهان، توقف صادرات سلاح برای آن، لغو سرمایه‌گذاری‌های مرتبط با شهرک‌سازی‌ها و جنایات اسرائیلی، ایجاد پست فرستاده سازمان ملل در مورد آپارتاید، تشکیل کمیته جنایات جنگی برای بررسی مساله کوچاندن فلسطینی‌ها و تصرف اراضی‌شان و توقف حمایت‌های اقتصادی و نظامی از دولت اشغالگر خواسته شده است.
نخست وزیر سابق اردن تاکید کرد: فکر می‌کنم ما باید این لحظه تاریخی را غنیمت بشماریم و از مرحله کیفرخواست و محکومیت یک‌جانبه عبور کرده و به سمت در پیش گرفتن اقدامی در سطح کشورهای عربی و بین‌المللی قدم برداریم، فکر می‌کنم زمان برای این اقدام بسیار مناسب شده است.

http://www.PorsemanNews.ir/fa/News/291060/انتقاد-تند-نخست-وزیر-سابق-اردن-از-رژیم-صهیونیستی
بستن   چاپ