ایران پرسمان
وزیر خارجه آمریکا خواستار روابط "باثبات‌تر" با روسیه شد
سه شنبه 4 خرداد 1400 - 03:44:47
ایران پرسمان - ایسنا / وزیر امور خارجه آمریکا برای دومین بار در عرض یک هفته تاکید کرد، واشنگتن به دنبال داشتن روابطی "باثبات‌تر" و "قابل پیش‌بینی‌تر" با روسیه است.
به نقل از پایگاه خبری آکسیوس، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا که در ماه مارس گفته بود معتقد است که ولادیمیر پوتین، همتای روسی‌اش یک "قاتل" است، متعهد شده تا موضع سفت و سختی در برابر کرملین اتخاذ کند. دولت واشنگتن ماه گذشته هشدار داد که اگر الکسی ناوالنی، رهبر اپوزیسیون روسیه در بازداشت کشته شود، کرملین با پیامدهای جدی رو به رو خواهد شد.
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا به شبکه سی‌ان‌ان گفت: ما روابطی باثبات‌تر و قابل پیش‌بینی‌تر با روسیه را ترجیح می‌دهیم.
وی به دنبال مذاکرات هفته گذشته‌اش با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز اظهارات مشابهی مطرح کرده بود.
وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد: یک روابط باثبات‌تر میان آمریکا و روسیه به نفع هر دو کشور و به نفع جهان است.
بلینکن گفت: مشخصا حوزه‌هایی وجود دارند که به نفع هر دو کشور است تا راه‌هایی برای همکاری در آنها پیدا کنند. این حوزه‌ها از افغانستان، ثبات استراتژیک، کنترل تسلیحاتی و توافق‌نامه‌ها گرفته تا موضوع رسیدگی به تغییر آب و هوا را شامل می‌شوند.
وی افزود: اما همان طور که رئیس جمهور آمریکا صریحا تاکید کرده، اگر روسیه به انجام اقدامات تهاجمی و بی‌پروا علیه ما و متحدان یا شرکایمان ادامه دهد، ما قطعا پاسخ خواهیم داد.
وزیر امور خارجه آمریکا تصریح کرد: در نهایت این به روسیه بستگی دارد که تصمیم بگیرد آیا روابط باثبات‌تر و قابل‌پیش‌بینی‌تر می‌خواهد یا خیر.

http://www.PorsemanNews.ir/fa/News/291083/وزیر-خارجه-آمریکا-خواستار-روابط-"باثبات‌تر"-با-روسیه-شد
بستن   چاپ