ایران پرسمان
صوت حاج احمد متوسلیان درباره اهمیت آزادسازی خرمشهر
سه شنبه 4 خرداد 1400 - 04:10:00
ایران پرسمان -

برای دیدن این کلیپ لطفا امکان استفاده از جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال نمایید،و از مرورگر خود را بروزرسانی نمایید

فارس / آنچه امروز می‌شنوید سخنان منتشرنشده از جاویدالاثر حاج احمد متوسلیان (فرمانده لشکر 27 محمدرسول الله (ص)) در پنجم خرداد سال 61 است که دو روز بعد از آزادسازی خونین‌شهر در میان همرزمانش ایراد کرده است.
چرا آزادسازی خرمشهر حیات سیاسی برای انقلاب بود؟
برادرها! مسأله خونین‌شهر در حال حاضر به عنوان شریان مرگ و زندگی برای عراق مطرح است و برای ما به عنوان حیات سیاسی، اگر خونین شهر سقوط بکند پایه‌های حکومت صدام در هم خواهد شکست و ملت آن را یک لحظه دیگر او را سر کار نخواهند گذاشت.

ایران پرسمان


عملیات بیت‌المقدس یا الی بیت‌المقدس بزرگ‌ترین عملیات نیرو‌های مسلح ایران در هشت سال دفاع مقدس محسوب می‌شود. این عملیات در 30 دقیقه بامداد روز 10 اردیبهشت 61 با عبارت و رمز «بسم الله الرحمن الرحیم. بسم الله القاسم الجبارین، یا علی ابن ابیطالب» با فرماندهی شهید سپهبدعلی صیاد شیرازی آغاز شد و به مدت 3 هفته به طول انجامید.
عملیات بیت‌المقدس به چهار دوره زمانی تقسیم می‌شد که در مرحله چهارم آن در ساعت 22:30 روز یکم خرداد 61 با هدف تلاش برای آزادی‌سازی خرمشهر آغاز شد و در نهایت روز 3 خرداد 61 رزمنده‌های اسلام توانستند به طور کامل بر شهر خرمشهر مسلط شوند و این شهر را که از روز‌های نخست جنگ به اشغال ارتش عراق در آمده بود، آزاد کنند.
در این عملیات، 5038 کیلومتر مربع از اراضی اشغال‌شده توسط ارتش عراق از جمله شهر‌های خرمشهر، هویزه، پادگان حمید و جاده اهواز ـ خرمشهر آزاد شدند. همچنین شهر‌های اهواز، حمیدیه و سوسنگرد از تیررس توپخانه ارتش عراق خارج شدند. با این وجود طی 3 هفته نبرد، حدود 19 هزار نفر از نیرو‌های ارتش عراق به اسارت ایران درآمدند.

http://www.PorsemanNews.ir/fa/News/291269/صوت-حاج-احمد-متوسلیان-درباره-اهمیت-آزادسازی-خرمشهر
بستن   چاپ