ایران پرسمان

آخرين مطالب

سمت و سوی آینده دلار خبر خوب

سمت و سوی آینده دلار
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - اعتماد /متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
همان‌گونه که انتظار می‌رفت، سخنان رییس‌جمهور درباره «گشایش اقتصادی» در هفته جاری، ‌اثر روانی خود را بر بازار ارز گذاشت و قیمت‌ها در بازار غیررسمی ریزشی شد. نرخ دلار که تا همین اواسط هفته پیش به کانال 23هزار تومانی چسبیده بود؛ روز گذشته و تا ساعات پایانی فعالیت بازارتا سطح 21هزار و 500 تومان نیز ریزش کرد. فعالان بازار می‌گویند، سقوط کانال به کانال دلار تحت تاثیر اثرات روانی ایجاد شده در کانال‌های اطلاع‌رسانی نرخ ارز پیرامون گشایش اقتصادی بود که رییس‌جمهور برای هفته جاری وعده داده است. هرچند این صحبت‌های رییس‌جمهور با واکنش منفی محافل کارشناسی روبه‌رو شده و حتی بازار ارز نیز آن را د ابتدا چندان جدی نگرفت. اما صحبت‌های رییس کل بانک مرکزی،بلافاصله پس از اعلام خبر«گشایش اقتصادی» که در برنامه «بدون تعارف» انجام گرفت به همراه نرخ‌های پایین خرید و فروش دلار در صرافی‌های وابسته به بانک مرکزی موجب شد تا روز گذشته ریزش سنگینی در قیمت ارز صورت گیرد. با این حال از بازار ارز خبر می‌رسد که این ریزش قیمتی به دلیل «انتظار یک خبر خوب» از گشایش‌های اقتصادی است و اگر بازار به این نتیجه برسد که اعلام عمومی و پرسروصدای این موضوع یک «ابزار تبلیغاتی» بوده، فضای ریزشی قیمت دلار ‌چندان پایدار نخواهد بود. هرچند که واکنش بازار ارز به احتمال «فروش اوراق ارزی» به مردم نیز هنوز به‌ طور کامل دیده نشده است. اما فعالان ارزی می‌گویند، احتمال افزایشی شدن نرخ دلار با اجرای این برنامه وجود دارد. روز گذشته قیمت دلار در بازار غیررسمی تهران پس از تعطیلی عید غدیر و در روز یکشنبه به 21 هزار و500 تومان رسید که نسبت به 3 روز پیش و قبل از تعطیلات، کاهش 5.71 درصدی را تجربه کرد، قیمت یورو نیز در بازار روز یکشنبه به 26 هزار و 400 تومان رسید و با افت 5.3 درصدی همراه شد.
در کنار پایین آمدن بهای دلار قیمت طلای داخلی نیز افت کرده است، این در حالی است که از روز چهارشنبه پانزدهم مرداد ماه، قیمت جهانی طلا رکورد زنی جدیدی را به ثبت رساند که به نظر می‌رسد، پایین ماندن نرخ‌های بهره در جهان و امید به ارایه مشوق‌های جدید امریکا، تقاضا برای این فلز زرد را بالا برد و با سدشکنی اونس جهانی برای اولین بار در تاریخ شاخص طلا در بالاتر از 2000 دلار بسته شد و در روز جمعه هفدهم مرداد ماه قیمت خرید نقدی هر اونس طلا رکورد تاریخی جدید 2,075 دلار را زد. در داخل اما هر گرم طلای 18 عیار با کاهش قیمت همراه شد و یک گرم طلا به 1 میلیون و 68 هزار تومان معامله شد و قیمت هر قطعه سکه طرح قدیم به 10 میلیون و 550 هزار تومان و هر قطعه سکه طرح امامی نیز به 10 میلیون و 729 هزار تومان رسید.
کامران ندری، عضو هیات علمی پژوهشکده پولی و بانکی در گفت‌وگو با« اعتماد» در مورد ریزش قیمت دلار در بازار می‌گوید: این اتفاق به دلیل تزریق ارز صادرکنندگان به بازار رخ داده ضمن آنکه دولت نیز درخصوص گشایش‌های اقتصادی در این هفته وعده‌هایی داده است. ندری در پاسخ به این پرسش که آیا ریزش قیمت دلار بیشتر بار روانی داشته یا دلیل دیگری داشته؟ می‌گوید: مسلما اقداماتی در خصوص پایین آوردن بهای دلار در بازار صورت گرفته و میزان عرضه دلار از سوی بانک مرکزی به بازار بیشتر شده است و این اقدام در کنار بار روانی صحبت‌های اخیر رییس‌جمهور باعث افت قیمت ارز در بازار شده زیرا تنها وعده‌های مسوولین نمی‌تواند در پایین آمدن قیمت‌ها تاثیرگذار باشد.
او در پاسخ به این پرسش که آیا می‌دانید چه میزان ارز وارد بازار شده است؟ می‌گوید: خیر، اینکه چه حجمی وارد بازار شده، مشخص نیست و در این مورد هم صحبتی نشده است.
دلار زیر 20 هزار تومان دور از انتظار است
این کارشناس پولی و بانکی با اشاره به بازگشت 26 میلیارد دلار ارز به بازار می‌گوید: اگر این میزان ارز طی دو ماه به بازار تزریق شود، می‌توان حتی انتظار داشت که قیمت دلار به حدود 20 هزار تومان برسد اما اینکه توقع دلار زیر 20 هزار تومان را داشته باشیم کمی دور از انتظار و حتی غیرممکن است. او می‌گوید: حتی اگر نصف این میزان ارز هم به بازار تزریق شود، قیمت‌ها باز هم پایین‌تر خواهد آمد.
نرخ واقعی اونس طلا 3 هزار دلار است
عبادالله محمدولی، رییس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت طلا و جواهر نیز در گفت‌وگو با «اعتماد» در مورد نوسانات قیمت طلا می‌گوید: با توجه به تاثیر قیمت طلا روی نرخ دلار اغلب سرمایه‌گذاران بزرگ سعی بر جلوگیری از افزایش قیمت جهانی طلا دارند و دلیل آن هم این است که می‌خواهند، قیمت دلار تغییر نکند. او با بیان اینکه کشورهای بزرگ در حال ذخیره‌سازی طلا هستند می‌گوید: کشورهایی نظیر هند، چین، کشورهای اروپایی و امریکا برای ذخیرسازی طلا در حال مسابقه هستند زیرا این ماده معدنی نیز مانند سایر مواد معدنی یک روز به پایان می‌رسد زیرا این ماده تولیدی نیست و اکتشافی است و هم‌اکنون شاهد تقاضای بسیار بزرگی در بازارهای دنیا برای این فلز زرد هستیم. رییس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت طلا و جواهر با تاکید بر اینکه قیمت اونس جهانی باید بالاتر از این میزان باشد، ادامه می‌دهد: این افزایش و سدشکنی قیمت طلا باز هم نسبت به قیمت واقعی آن عقب است و نرخ واقعی طلای جهانی باید حدود 3 هزار دلار باشد این در حالی است که هم اکنون در محدود 2 هزار و 36 دلار است.
محمدولی در مورد نرخ‌های داخلی طلا ادامه می‌دهد: متاسفانه ما افت زیادی در ارزش پول ملی داشتیم و از موضوعی که می‌توانست ارزش پول ملی را حفظ کند، غافل بودیم و در حال حاضر باید روی حفظ ارزش پول ملی کار کنیم. او می‌گوید: در حال حاضر اخبار سیاسی و اقتصادی و پیام‌های رییس‌جمهور و رییس کل بانک مرکزی نوید از ساماندهی بازار ارز را می‌دهند که همین موضوع باعث شد سرعت افزایش قیمت طلا در بازار کم شود و ما هم امیدواریم این مواردی که اعلام می‌شود از سوی مسوولین تبدیل به عمل شود.محمدولی با اشاره به انفجار بیروت می‌گوید: این خبر باعث شد تا روند صعودی قیمت اونس جهانی نیز تغییر کند و با افت قیمت همراه شود و چند دلاری اونس پایین آمد.رییس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت طلا و جواهر با بیان اینکه روز عید غدیر اتاق‌های معاملاتی باز بودند، می‌گوید: هر چند بازار طی روزهای گذشته و حتی در روزهای تعطیل نوسان داشت و خرید فروش در این بازار همراه ریسک بود اما برخی افراد در این بازار هم معامله کردند.او ادامه می‌دهد: البته این اتفاق را در بازارهای دیگر نظیر مسکن و خودرو هم شاهد هستیم و زمانی که قیمت‌ها در حال تغییر هستند برای اینکه برخی از بازارها جا نمانند ممکن است کمی بالاتر یا پایین‌تر مسکن یا خودروی خود را بفروش می‌رسانند و یا مسکن و خودروی جدیدی را خریداری می‌کنند البته ممکن است این معاملات هم با قیمت واقعی در بازار صورت نگیرد.محمدولی با اشاره به قیمت سکه و طلا در بازار می‌گوید: در حال حاضر هر گرم طلای 18 عیار به 1 میلیون و 68 هزار تومان، قیمت هر قطعه سکه طرح قدیم 10 میلیون و 550 هزار تومان، سکه طرح امامی 10 میلیون و 729 هزار تومان، نیم سکه 3 میلیون و 100 هزار تومان، سکه گرمی 1 میلیون و 600 هزار تومان و قیمت دلار 21هزار و 500 تومان است.شایان ذکر است؛ در مدت مشابه سال گذشته قیمت دلار امریکا 12 هزار 50 تومان و یورو با قیمت 13هزار 560 تومان تعیین شده بود و قیمت هر گرم طلای 18عیار 419 هزار و 700 تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید 4 میلیون و 193 هزار تومان و قیمت سکه بهار آزادی طرح قدیم 4 میلیون و 94 هزار تومان بود.

لینک کوتاه:
https://www.iranporseman.ir/Fa/News/173280/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

نماز با حضور قلب

تجسم اعمال انسان پس از مرگش

قانون بی‌ضمانت یعنی هیچ

جهان درآستانه بحران موشکی 2

روایت تحلیلگر "فارن افرز" از گزینه‌های پیش روی بایدن در مورد ایران

اندیشکده کوئینسی: چرا کمپین جنگ با ایران در آمریکا، دوباره فعال شده است؟

المانیتور: اسرائیل واقعیت را درباره احیای برجام پذیرفت

آیا چین بزرگترین بازیگر خلیج فارس می‌شود؟

سد دسیسه‌های کاخ سلطنتی سعودی مقابل بن سلمان

آزمایش موشکی غیرمعمولی کره شمالی

میز مسئولیت، امانت مادران شهداست....

بازگشت حواصیل‌ها به خانه پس از آتش سوزی در بولیوی

رانش زمین خانه تاریخی در برزیل را ویران کرد

4گوشه دنیا/ عروسی در مسجد

ضیافت مرغان دریایی پس از سهل انگاری پیک تحویل غذا

سقوط دردناک یک ویلچرنشین روی ریل مترو

گنج‌های نهفته در دل کاشان

گردشگری/ گشتی در موزه‌های مشهور چین

احیای کارخانه های تعطیل شده در دستور کار وزارت مردم قرار دارد

ثبت جهانی 2 ژن مسئول تولید نانومیکرولوله‌های پروتئینی خاص برای ترمیم زخم

استامینوفن‌‌ها چطوری می‌فهمند کجای ما درد می‌کند؟

مروری طنز بر ادبیات فارسی؛ داستان "دو مرغابی و لاکپشت" (دو بط و یکی باخه)

توصیه‌های اندیشکده نزدیک به «رابرت مالی» برای پیشرفت در مذاکرات وین

احیای برجام یا توافق موقت؟

فعال اصولگرا: نباید به هیاهوی جریان غرب‌گرا نسبت به روابط ایران و روسیه توجه کرد

دستگیری شهروند آمریکایی به اتهام دور زدن تحریم‌ها علیه ایران

مشاور بشار اسد: پاسخ وفاداری جمهوری اسلامی ایران را خواهیم داد

واکنش تند مهمان برنامه به مرثیه‌سرائی مجری بی‌بی‌سی برای امارات

انفجار بمب در یک پایگاه نظامی رژیم صهیونیستی

نیروهای ویژه کانادا در اوکراین مستقر شدند

اجرای نمایش «فاطمه (س)» در تالار ایوان شمس

تلاش شهرداری تهران برای رفع مشکلات رفاهی و آموزشی کودکان کار

تصاویر هوایی از دیدنی جاده جنگلی ایران

بارش برف دو متری در روسیه!

4گوشه دنیا/ نخ بادبادک جان موتورسوار را گرفت!

غذا دادن به ببرهای گرسنه

ابداع روشی نوین برای بهبود اعصاب آسیب دیده

شاعرانه/ "چو آمدی همه آن دردها دوا کردی" از شهریار

شعر خوانی زیبایی از فروغ فرخزاد

در بزرگداشت اکبر نحوی چه گذشت؟

شرط برگزاری راهپیمایی 22 بهمن اعلام شد

سردار فدوی: اقتدار و عظمت جبهه مقاومت لحظه‌ به‌ لحظه بیشتر می‌شود

فرمانده نیروی زمینی سپاه: دشمنان پیام اقتدار نیروهای مسلح ایران را درک کرده‌اند

وکیل 3 متهم حوادث آبان: قول‌هایی برای عفو داده شده است

وزیر خارجه آلمان: زمان زیادی برای نجات برجام باقی نمانده است

آیت‌الله علم‌الهدی: آن زمان که بخواهیم با دشمن بسازیم، روز مرگ انقلاب است

نشریه «دیپلمات»: چرا چین بیش از حد به ایران نزدیک نخواهد شد؟

«نجفی» درخواست آزادی مشروط کرد

تداوم محدودیت‌های کرونایی در روسیه

غارت گروهی مغازه ها در آمریکا