ایران پرسمان

آخرين مطالب

ماجرای مخالفت خانواده فرمانده شهید سپاه با درخواست داعش چه بود؟ سیاست روز

ماجرای مخالفت خانواده فرمانده شهید سپاه با درخواست داعش چه بود؟
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - تسنیم / سردار رودکی می‌گوید: داعشی‌ها از ایران خواستند تا در ازای دریافت پولی پیکر شهید اسکندری را بازگردانند، اما همسر و فرزندان این شهید بزرگوار اعلام کردند که ما حاضر نیستیم در ازای پرداخت پولی از بیت‌المال به داعشی‌ها پیکر عزیزمان را دریافت کنیم.
سردار «محمدنبی رودکی» فرمانده لشکر 19 فجر در دوران دفاع مقدس در گفتگویی در رابطه با سردار شهید «حاج عبدالله اسکندری» که به تازگی پیکرش در منطقه «خان طومان» سوریه کشف و شناسایی شده و به ایران بازگشته است، بیان داشت: این شهید بزرگوار یک زندگی جهادی داشت و از ابتدای جنگ تحمیلی در جبهه‌ها حضور داشت و به دفاع از ایران اسلامی و انقلاب پرداخت؛ آشنایی بنده با این شهید بزرگوار نیز مربوط به همان سال‌های نخست دوران دفاع مقدس است.
وی ادامه داد: ایشان ابتدا به عنوان یک نیروی رزمی و عملیاتی وارد جبهه‌های جنگ شد و سپس به دلیل روحیه شجاع و شهادت‌طلبانه‌ای که داشت وارد یگان اطلاعات عملیات تیپ امام سجاد(ع) و سپس لشکر 19 فجر شد. نیروهای اطلاعات همواره در جبهه‌ها حضور داشتند و در نوک پیکان خطر بودند.
سردار رودکی با بیان اینکه شهید اسکندری در سخت‌ترین شرایط جنگ حضوری فعال و مؤثر داشت، عنوان کرد: مهمترین ویژگی ایشان تواضع و اخلاص بود و ایشان این ویژگی را در کنار شوخ‌طبعی داشت. در جلساتی که در فرماندهی لشکر در دوران دفاع مقدس برگزار می‌شد، من اخلاص و تواضع ایشان را می‌دیدم؛ اهل نفسانیات نبود و هر کاری که در انجام مأموریت‌ها از عهده‌اش برمی‌آمد، خالصانه انجام می‌داد.
سردار محمدنبی رودکی فرمانده لشکر 19 فجر سپاه در دوران دفاع مقدس
این فرمانده دوران دفاع مقدس اظهار داشت: همواره دوستان و رزمندگان با ایشان مزاح و شوخی می‌کردند؛ با توجه به اینکه خودش هم روحیه شوخ‌طبع و مهربانی داشت، با لبخند پاسخ آن‌ها را می‌داد و خودش هم در شوخی‌های رزمنده‌ها شریک می‌شد؛ مزاح بین مؤمنین را انجام می‌داد؛ او همواره سعی می‌کرد شادمانی در بین دوستان و اطرافیانش به وجود آورد.
** وظیفه‌شناس و تکلیف‌مدار بود
وی دیگر ویژگی سردار شهید اسکندری را وظیفه‌شناسی و تکلیف‌مداری دانست و بیان کرد: در جریان عملیات خیبر برادرش از ناحیه بازو تیر خورد و سپس دستش قطع شد. خودش در کنار برادرش حضور داشت. نیروهای بهداری را فراخواند و او را آماده کردند تا به عقب برسانند اما حاج‌ عبدالله به برادرش گفت من باید در جبهه بمانم و به وظایفم عمل کنم و نمی‌توانم با تو به عقب بیایم. مدتی بعد حاج عبدالله نیز در همان عملیات ترکشی به پایش اصابت کرد و مجروح شد؛ به بیمارستانی در شهر شیراز فرستاده شد.
سردار رودکی گفت: شهید اسکندری در میانه جنگ تحمیلی به تیپ 41 الهادی که یکی از تیپ‌های مهندسی سپاه بود و نیروهای استان فارس در شکل‌گیری آن نقش اساسی داشتند، رفت و به یکی از فرماندهان مؤثر و برجسته آن تیپ تبدیل شد. حاج عبدالله در ادامه به جانشینی و پس از دفاع مقدس به فرماندهی این تیپ منصوب شد.
فرمانده لشکر 19 فجر بیان کرد: بنده پس از پایان جنگ فرمانده سپاه استان فارس شدم و تا سال 71 عهده‌دار این مسئولیت بودم. در این برهه تصمیم گرفته شد تیپ الهادی در شهر کوار که در نزدیکی شیراز است و شهر سردار شهید مدافع حرم سرلشکر پاسدار «حاج عبدالرسول استوار محمودآبادی» و سایر فرماندهان در آنجا حضور داشتند، مستقر شود.
** ماجرای ناراحتی شهید اسکندری از صحبت‌های استاندارِ جوان
وی خاطرنشان کرد: شهید عبدالله اسکندری پس از مسئولیت در تیپ الهادی وارد دولت شد و مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان فارس شد. او احساس می‌کرد که در این برهه باید به جانبازان، آزادگان، خانواده‌های شهدا و رزمندگان خدمت کند. ایشان در این دوره اقدامات مهمی در خدمت به ایثارگران و خانواده‌هایشان انجام داد.
سردار رودکی ادامه داد: آن زمان که حاج عبدالله مدیرکل بنیاد شهید بود، یکی از جوانان استاندار فارس شد. حاج عبدالله برنامه‌ای تدارک دیده بود تا جانبازان در آسایشگاهی که حضور داشتند، جمع شوند و استاندار نیز در آنجا حضور پیدا کند و ضمن گفتگو با جانبازان، چند دقیقه‌ای سخنرانی کند.
وی افزود: حاج عبدالله به دیدار آن استاندار می‌رود و موضوع را مطرح می‌کند، اما استاندار می‌گوید من وقت ندارم و بگویید که جانبازان خودشان به دیدار من بیایند. حاج عبدالله از این حرف استاندار خیلی ناراحت شد. با بنده تماس گرفت و موضوع را مطرح کرد؛ من به ایشان گفتم به شیراز خواهم آمد و با استاندار صحبت خواهم کرد.
فرمانده لشکر 19 فجر عنوان کرد: به استانداری رفتم و با استاندار دیدار کردم. جلسه‌ای که قرار بود، نیم‌ساعته باشد، حدود یک ساعت به طول انجامید. من گلایه را خدمت وی بیان کردم و گفتم که امام خمینی(ره) تأکیدات ویژه‌ای نسبت به ایثارگران و جانبازان داشتند. ما تا ابد مدیون این عزیزان هستیم و باید قدردانشان باشیم. آن استاندار عذرخواهی کرد و گفت حتماً خودم به محل گردهمایی جانبازان خواهم رفت و با آن‌ها دیدار می‌کنم.
وی اظهار داشت: در نهایت استاندار به گردهمایی جانبازان رفت و سخنرانی کرد. حاج عبدالله سپس تماس گرفت و گفت استاندار آمد، صحبت‌های خوبی انجام داد و گفتگوهای بسیار خوبی هم با جانبازان داشت و به طور کلی آن مراسم را خوب و اثرگذار ارزیابی کرد.
** شهید اسکندری مشتاقانه به سوریه رفت
سردار رودکی در بخش دیگری از این گفتگو به ماجرای سفر سردار شهید اسکندری به سوریه اشاره کرد و گفت: آن زمانی که حاج عبدالله به سوریه رفت، دیگر مسئولیتی در سپاه و بنیاد شهید نداشت و بازنشست شده بود. یک هفته پیش از آنکه عازم سوریه شود، او را در بیمارستان شهید چمران شیراز دیدم. گفتگوی کوتاهی با یکدیگر داشتیم و او گفت که سردار محمود استوارآبادی تماس گرفته است تا به سوریه بروم. من در صحبت‌هایش فهمیدم که خودش نیز بی‌صبرانه آماده و مشتاق حضور در میدان جهاد و مبارزه با داعش است.
وی با بیان اینکه شهید اسکندری یک عمر مجاهدانه زندگی کرد، گفت: ایشان آن زمانی هم که بازنشسته شده بود و باید در کنار همسر، فرزندان و نوه‌هایشان به گذران زندگی‌ می‌پرداخت، دست از جهاد برنداشت و مشتاقانه عازم سوریه شد. حاج عبدالله در خانه می‌رود به فرزندانش می‌گوید که من عازم سفر لبنان هستم. البته به همسرش می‌گوید که می‌خواهد به سوریه برود؛ همسرش نیز زینب‌وار او را بدرقه کرد.
** مخالفت خانواده با پرداخت پول برای بازگشت پیکر حاج عبدالله
سردار رودکی گفت: سردار حاج عبدالله اسکندری مدتی بعد از حضورش در سوریه در ارتفاعاتی در نزدیکی خان‌طومان در محاصره نیروهای داعشی قرار گرفت و سپس به شهادت رسید. سرِ شهید اسکندری را از پیکرش جدا کردند و فیلم آن را در نهایت قساوت در فضای مجازی منتشر کردند.
فرمانده لشکر 19 فجر در دوران دفاع مقدس بیان داشت: داعشی‌ها پس از این ماجرا از ایران خواستند تا در ازای دریافت پولی پیکر مطهر این شهید را بازگردانند، اما همسر و فرزندان این شهید بزرگوار اعلام کردند که ما حاضر نیستیم در ازای پرداخت پولی از بیت‌المال به داعشی‌ها پیکر عزیزمان را دریافت کنیم. حاج عبدالله هر وقت خودش بخواهد به آغوش ما برمی‌گردد و امروز آن روزی است که پیکر بی‌سر این شهید بزرگوار به وطن بازگشته است.
وی با بیان اینکه بالاخره پیکر این شهید بزرگوار به همراه پیکر شهیدان کابلی، آسمیه، کریمیان و تاش موسی چند روز پیش شناسایی شد، عنوان کرد: ساعت 7:15 روز شنبه 8 مرداد به دفتر فرماندهی کل سپاه رفتم. در آنجا خبر داده شد که پیکر این شهیدان شناسایی و به وطن بازگشته است و خواسته شد تا برای تشییع این عزیزان در شهرهای مشهد، تهران، شیراز و... برنامه‌ریزی‌هایی صورت بگیرد. من همان موقع به فرزند این شهید بزرگوار پیامک دادم که پیکر پدر به وطن بازگشته است و ساعتی بعد فرماندهان سپاه در استان فارس به منزل این شهید رفتند و خبر بازگشت را به اطلاع همسر و فرزندانش رساندند.
سردار رودکی در پایان بیان کرد: اکنون برنامه‌ریزی‌ها برای تشییع پیکر این شهید بزرگوار در شهر شیراز در حال انجام است و ان‌شاءالله مردم ایران و جهانیان خواهند دید که این شهید بزرگوار با چه شکوه و عظمتی در شهر شیراز تشییع خواهد شد. شهید اسکندری یک عمر مجاهدانه زندگی کرد و با جهاد نیز رخت از دنیا بربست. همسر شهید می‌گفت: حاج عبدالله در آخرین تماس گفت به مانند امام خمینی(ره) که به همسرش می‌گفت تصدقت بشوم، من هم دوست دارم این جمله را به تو بگویم. به او گفتم این را بگویی، دوستانت می‌خندند. گفت عیبی ندارد، بگذار بخندند؛ خوشا به سعادتش.

لینک کوتاه:
https://www.iranporseman.ir/Fa/News/382554/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

مهارت زندگی/ 8 مزیت فوق العاده زندگی مینیمالیستی

اشتباه فاجعه‌بار یک زن و آتش گرفتن 7 نفر

مهارت زندگی/ از این «قاتل رابطه» دوری کنید!

اینترنت ماهواره ای استارلینک هک شد؛ واکنش اسپیس ایکس باور نکردنی است!

درد دل ابتهاج با درخت خانه‌اش ارغوان

فراخوان بررسی آثار جایزه مرغک منتشر شد

علی باقری: کودک‌کشی به هنجار حکمرانی صهیونیست‌ها تبدیل شده است

چه شد که موج حمله در خارج و داخل به «سید حسین موسویان» کلید خورد؟

جزئیات برگزاری دادگاه مصطفی تاج‌زاده با حضور وی

زخمی بر گلوی شیطان

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح: دشمنان روی قدرت بازدارندگی ایران حساب باز کرده‌اند

نشست مشترک سران قوا برگزار شد

درخواست همتی از دولت رئیسی

ضارب سلمان رشدی به تلاش برای ارتکاب قتل درجه دو متهم شد

افزایش تنش‌ها بر سر مساله تایوان

بحران جانشینی ایمن الظواهری در القاعده

نویسنده مرتد به دام افتاد؛ شیطان در مسیر جهنم

تقابل موشکی آمریکا با روسیه؛ استقرار موشک‌ ابرفراصوت در رزمناو

نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی: ایران در برجام مارگزیده است

شهردار سابق پایتخت: نگران تهرانم

افت قیمت و تولید نفت ایران

آیا واقعا وعده های رئیسی عملی شده است؟

گوناگون/ واژه «پاتوق» از کجا آمده؟

نقاشی با استفاده از اَلَک آشپزخانه

ضرب المثل/ یک گِل دوست بدتر از هزار سنگ دشمن

شما برای اکتشافات "جیمز وب" اسم بگذارید

واژه «پاتوق» از کجا آمده؟

انتقاد یک خبرنگار درباره برگزاری نشست خبری در سفر استانی رئیسی

اگر سفارت روسیه نمی‌گفت...

لاسجردی: مقامات رده بالا می‌توانند، موانع مهم را چاره گشایی کنند

برنامه هفتم توسعه با چه اهدافی تدوین می‌شود؟

تاکید امیرعبداللهیان بر ضرورت اجرای توافقات بین ایران و قطر

واکنش نبویان به بیانیه میرحسین موسوی

ضارب سلمان رشدی اهل کجاست؟

چرا معارضین سوری پرچم ترکیه را آتش زدند؟

چرا اروپا نمی‌‌‌‌‌خواهد برجام فروبپاشد؟

بودجه سالیانه شهرداری تهران باید متناظر با برنامه چهارساله باشد

مهارت زندگی/ تست جالب شخصیت شناسی و عشق

زنبور دزد ندیده بودیم که دیدیم

جاذبه های گردشگری چین

گوناگون/ شهید زنده‌ای که 48 ساعت در سردخانه بود

دانشمندان چینی رکورد قوی‌ترین میدان مغناطیسی یکنواخت جهان را شکستند

انتشارِ یک ترجمۀ تازه از استیو تولتز و «عشق و اسلحه»

مشاور سابق ظریف: دولت نگران ریزش طرفدارانش با احیای برجام است

سرکنسول ایران در قاپان ارمنستان انتخاب شد

روزنامه رسالت: میرحسین موسوی، جام زهر را به امام نوشاند

وال‌استریت ژورنال: آنچه آمریکا پس از شهادت سردار سلیمانی مخفی نگه داشت

تغییرات گسترده در ترکیب کابینه مصر

هشدار رئیس جمهور آذربایجان به ارمنستان

استقرار ارتش سوریه در خطوط مقدم جبهه مقابله با ترکیه