ایران پرسمان

آخرين مطالب

الجزیره: آیا چین برای حمله به تایوان آماده می‌شود؟ تحلیل روز

الجزیره: آیا چین برای حمله به تایوان آماده می‌شود؟
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - فرارو /متن پیش رو در فرارو منتشر شده و بازنشر آن به معنای تایید محتوایش نیست
در تفسیر روزنامه دولتی چینی "گلوبال تایمز" کارشناسان مانور اخیر چین را تمرینی برای "اتحاد مجدد چین و تایپه" ذکر کرده اند. در صورت وقوع یک درگیری نظامی این احتمال وجود دارد که برنامه‌های عملیاتی که در حال حاضر تمرین می‌شوند به طور مستقیم به عملیات رزمی تبدیل شوند. علیرغم این لفاظی ها، اکثر کارشناسان می‌گویند نه چین و نه ایالات متحده دست کم در کوتاه مدت خواستار جنگ در تایوان نیستند.
 تنش در تنگه تایوان پس از آغاز بزرگترین رزمایش نظامی چین به دنبال سفر "نانسی پلوسی" رئیس مجلس نمایندگان امریکا به تایوان در حال افزایش است.
به گزارش الجزیره؛ چین در واکنش به سفر "نانسی پلوسی" رئیس مجلس نمایندگان امریکا به جزیره خودگردان تایوان بزرگترین مانور‌های نظامی خود را در اطراف آن جزیره آغاز کرده و به شلیک موشک‌های بالستیک و استقرار ده‌ها جنگنده و ناو جنگی مبادرت ورزیده است.
پکن سفر پلوسی به تایوان را که آن را قلمرو چین می‌داند، "اقدام تحریک آمیز، خطرناک، بی پروا و غیرمسئولانه" آمریکا علیه چین قلمداد کرده است. مانر نظامی چین از روز پنجشنبه آغاز شده و تا یکشنبه ادامه خواهد یافت و هدف از آن نشان دادن عزم پکن برای حفظ "حاکمیت و تمامیت ارضی" خود ذکر شده است.
این مانور نظامی تنش در منطقه را تشدید کرده است به طوری که ژاپن می‌گوید چندین موشک شلیک شده توسط نیرو‌های چینی در منطقه اقتصادی انحصاری آن کشور فرود آمده است. هم چنین، اتحادیه کشور‌های جنوب شرق آسیا (آسه آن) هشدار داده که وضعیت خطرناک ایجاد شده فعلی در صورت اشتباه محاسباتی رویارویی جدی و آشکار بین قدرت‌های بزرگ را به دنبال خواهد داشت که پیامد‌های آن غیر قابل پیش بینی خواهد بود.
در همین حال، "تسای اینگ ون" رئیس‌جمهور تایوان اواخر روز پنجشنبه بیانیه‌ای صادر کرد و از جامعه بین المللی خواست برای پایان دادن به "اقدامات نظامی یکجانبه و غیرمنطقی چین" کمک کند. او هم چنین گفت که تایوان درگیری ایجاد نخواهد کرد، اما قاطعانه از حاکمیت و امنیت ملی خود دفاع می‌کند.
با تشدید اصطکاک در اینجا به سه پرسش کلیدی پاسخ داده می‌شود.
مانور‌های نظامی چین تا چه اندازه نگران کننده است؟
رسانه‌های دولتی چین می‌گویند مانور‌های دریایی و هوایی با شلیک مستقیم در شش منطقه در اطراف تایوان که در 180 کیلومتری سواحل چین قرار دارند برگزار می‌شود. براساس گزارش شبکه تلویزیونی دولتی چین بیش از 100 هواپیما از جمله جنگنده و بمب افکن و 10 ناو جنگی در آن مانور شرکت دارند.
تایوان این مانور را محکوم کرده و اعلام کرده که در نتیجه مانور به آب‌های سرزمینی تایوان تجاوز شده و این وضعیت به محاصره دریایی و هوایی جزیره تبدیل می‌شود. مقام‌های تایوان هم چنین از کشتی‌ها و هواپیما‌هایی که در این منطقه سفر می‌کردند خواسته اند مسیر‌های جایگزین پیدا کنند و روز پنجشنبه ده‌ها پرواز در فرودگاه تائویوان در تایپه مرکز آن منطقه را لغو کردند. به گفته رسانه‌های محلی، خطوط هوایی کره جنوبی و خطوط هوایی آسیانا نیز به دلیل برگزاری مانور نظامی چین خدمات خود به تایوان را برای یک یا دو روز متوقف کردند.
آیا چین می‌تواند به تایوان حمله کند و این حمله تا چه اندازه سخت خواهد بود؟
در تفسیر روزنامه دولتی چینی "گلوبال تایمز" کارشناسان مانور اخیر چین را تمرینی برای "اتحاد مجدد چین و تایپه" ذکر کرده اند. در صورت وقوع یک درگیری نظامی این احتمال وجود دارد که برنامه‌های عملیاتی که در حال حاضر تمرین می‌شوند به طور مستقیم به عملیات رزمی تبدیل شوند. علیرغم این لفاظی ها، اکثر کارشناسان می‌گویند نه چین و نه ایالات متحده دست کم در کوتاه مدت خواستار جنگ در تایوان نیستند.
"بانی گلاسر" مدیر برنامه آسیا در صندوق آلمانی مارشال ایالات متحده می‌گوید:" چین به دنبال هشدار دادن به ایالات متحده و تایوان در مورد اقدامات اضافی است که خطوط قرمز چین را به چالش می‌کشد. آنان در حال نشان دادن توانایی‌های نظامی خود برای محاصره تایوان هستند. با این وجود، "شی جین پینگ" رئیس جمهور چین خواهان جنگ با ایالات متحده نیست. او تصمیمی برای حمله به تایوان نگرفته است".
با این وجود، حتی اگر چین که بزرگترین نیروی جنگی جهان را در اختیار دارد و به سرعت ارتش خود را مدرن کرده بخواهد تایوان را با زور تصرف کند چنین اقدامی خطرات قابل توجهی را به همراه دارد. به گفته ناظران نیرو‌های این کشور باید با بیش از 100000 سرباز از تنگه تایوان عبور کنند و طی آن با بمباران هوایی و دریایی مواجه خواهند شد.
اگر سربازان موفق شوند خود را به سواحل تایوان برسانند فرود آمدن برای شان دشوار خواهد بود، زیرا خط ساحلی ناهموار آن سواحل، فرصت اندکی برای تخلیه پرسنل زرهی، ناوها، تانک‌ها و توپخانه در اختیار چین قرار می‌دهد. هم چنین، این خطر وجود دارد که تهاجم منجر به درگیری بزرگتر بین چین و ایالات متحده شود.
اگرچه ایالات متحده به طور رسمی تایوان را به عنوان یک ایالت جداگانه به رسمیت نمی‌شناسد طبق قانون روابط تایوان در سال 1979 میلادی موظف است به این جزیره کمک کند تا از خود دفاع کند. "جو بایدن" رئیس جمهور ایالات متحده در ماه مه اشاره کرد که واشنگتن با قدرت از تایوان در صورت تهاجم چین علیه آن جیزه دفاع خواهد کرد.
در حالی که بایدن حمایت ایالات متحده از تایوان را با زبان ارزش‌ها یعنی دفاع از دموکراسی در برابر استبداد بیان کرده بسیاری از کارشناسان خاطرنشان می‌سازند که آن جزیره از نظر استراتژیک نیز برای واشنگتن مهم است.
"جون توفل درایر" استاد علوم سیاسی در دانشگاه میامی می‌گوید:"این اهمیت بدان خاطر است که تایوان بخشی از اولین زنجیره جزیره‌ای دفاعی در برابر تهاجم ارتش آزادیبخش خلق چین است. استراتژیست‌های نظامی چین از تایوان به عنوان سگک زنجیر که ارتش چین را پشت اولین زنجیره جزیره نگه می‌دارد یاد می‌کنند. هم چنین، تسلط چین بر تایوان به معنای دسترسی به بندر بسیار مهم کائوسیونگ است که دروازه ورود به اقیانوس آبی و اقیانوس آرام محسوب می‌شود. گوام نیز که قلمرو ایالات متحده است در نیمه راه به سوی هاوایی قرار دارد".
مشکل چین با سفر پلوسی چیست؟
اگرچه جمهوری خلق چین هرگز بر تایوان حکومت نکرده، اما این جزیره 23 میلیون نفری را بخشی از قلمرو خود می‌داند. دولت چین قاطعانه به همه تماس‌های رسمی بین تایپه و واشنگتن اعتراض دارد و سفر پلوسی به تایوان که سیاستمداری امریکایی قلمداد می‌شود که به طور سنتی موضعی تند در قبال حکومت چین داشته از سوی پکن اقدامی تحریک آمیز و نقض حاکمیت چین قلمداد شده است.
هم چنین، سفر پلوسی در زمان حساسی از نظر داخلی برای چین صورت گرفته درست چند هفته پیش از آن که رهبران حزب کمونیست برای برگزاری بیستمین کنگره حزبی گردهم آیند و شی جین پینگ معتقد است که آن کنگره بستر را برای تمدید سومین دوره ریاست جهوری اش فراهم خواهد ساخت. شی در تماس تلفنی اخیر با بایدن به رهبر ایالات متحده نسبت به "بازی با آتش بر سر تایوان" هشدار داد و تاکید کرد که او قاطعانه با استقلال تایوان و دخالت نیرو‌های خارجی مخالف است.
تحلیلگران می‌گویند سفر پلوسی به تایوان احتمالا به روابط متشنج بین پکن و واشنگتن آسیب بیشتری وارد می‌کند و تنش‌های بین تنگه را افزایش می‌دهد.
"هنری هویی یائو" رئیس مرکز برای چین و جهانی شدن در پکن می‌گوید:" این اقدام واقعا بدی از سوی پلوسی بود، زیرا در زمانی رخ داد که روابط دوجانبه بین ایالات متحده و چین در پایین‌ترین سطح قرار دارد. این سفر در زمانی صورت گرفت که جهان با یک بیماری همه گیر (کرونا)، بحران اوکراین و بحران انرژی دست و پنجه نرم می‌کند".
او در گفتگو با "الجزیره" افزود:"این سفر نه تنها به روابط آمریکا و چین آسیب وارد می‌سازد بلکه یک بحران جدی برای روابط بین تنگه‌ای ایجاد خواهد کرد. من فکر می‌کنم این سفر در آینده عواقب زیادی در پی خواهد داشت".

لینک کوتاه:
https://www.iranporseman.ir/Fa/News/382561/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

مهارت زندگی/ 8 مزیت فوق العاده زندگی مینیمالیستی

اشتباه فاجعه‌بار یک زن و آتش گرفتن 7 نفر

مهارت زندگی/ از این «قاتل رابطه» دوری کنید!

اینترنت ماهواره ای استارلینک هک شد؛ واکنش اسپیس ایکس باور نکردنی است!

درد دل ابتهاج با درخت خانه‌اش ارغوان

فراخوان بررسی آثار جایزه مرغک منتشر شد

علی باقری: کودک‌کشی به هنجار حکمرانی صهیونیست‌ها تبدیل شده است

چه شد که موج حمله در خارج و داخل به «سید حسین موسویان» کلید خورد؟

جزئیات برگزاری دادگاه مصطفی تاج‌زاده با حضور وی

زخمی بر گلوی شیطان

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح: دشمنان روی قدرت بازدارندگی ایران حساب باز کرده‌اند

نشست مشترک سران قوا برگزار شد

درخواست همتی از دولت رئیسی

ضارب سلمان رشدی به تلاش برای ارتکاب قتل درجه دو متهم شد

افزایش تنش‌ها بر سر مساله تایوان

بحران جانشینی ایمن الظواهری در القاعده

نویسنده مرتد به دام افتاد؛ شیطان در مسیر جهنم

تقابل موشکی آمریکا با روسیه؛ استقرار موشک‌ ابرفراصوت در رزمناو

نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی: ایران در برجام مارگزیده است

شهردار سابق پایتخت: نگران تهرانم

افت قیمت و تولید نفت ایران

آیا واقعا وعده های رئیسی عملی شده است؟

گوناگون/ واژه «پاتوق» از کجا آمده؟

نقاشی با استفاده از اَلَک آشپزخانه

ضرب المثل/ یک گِل دوست بدتر از هزار سنگ دشمن

شما برای اکتشافات "جیمز وب" اسم بگذارید

واژه «پاتوق» از کجا آمده؟

انتقاد یک خبرنگار درباره برگزاری نشست خبری در سفر استانی رئیسی

اگر سفارت روسیه نمی‌گفت...

لاسجردی: مقامات رده بالا می‌توانند، موانع مهم را چاره گشایی کنند

برنامه هفتم توسعه با چه اهدافی تدوین می‌شود؟

تاکید امیرعبداللهیان بر ضرورت اجرای توافقات بین ایران و قطر

واکنش نبویان به بیانیه میرحسین موسوی

ضارب سلمان رشدی اهل کجاست؟

چرا معارضین سوری پرچم ترکیه را آتش زدند؟

چرا اروپا نمی‌‌‌‌‌خواهد برجام فروبپاشد؟

بودجه سالیانه شهرداری تهران باید متناظر با برنامه چهارساله باشد

مهارت زندگی/ تست جالب شخصیت شناسی و عشق

زنبور دزد ندیده بودیم که دیدیم

جاذبه های گردشگری چین

گوناگون/ شهید زنده‌ای که 48 ساعت در سردخانه بود

دانشمندان چینی رکورد قوی‌ترین میدان مغناطیسی یکنواخت جهان را شکستند

انتشارِ یک ترجمۀ تازه از استیو تولتز و «عشق و اسلحه»

مشاور سابق ظریف: دولت نگران ریزش طرفدارانش با احیای برجام است

سرکنسول ایران در قاپان ارمنستان انتخاب شد

روزنامه رسالت: میرحسین موسوی، جام زهر را به امام نوشاند

وال‌استریت ژورنال: آنچه آمریکا پس از شهادت سردار سلیمانی مخفی نگه داشت

تغییرات گسترده در ترکیب کابینه مصر

هشدار رئیس جمهور آذربایجان به ارمنستان

استقرار ارتش سوریه در خطوط مقدم جبهه مقابله با ترکیه