ایران پرسمان

آخرين مطالب

سهم ناچیز بازار آنلاین ایرانی از خرده‌فروشی اقتصاد روز

  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - همشهری /متن پیش رو در همشهری منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
درحالی‌که کشورهای دیگر، از مزیت‌های بازار آنلاین در رشد اقتصاد کلان بهره می‌برند سهم ایران از خرده‌فروشی آنلاین 4درصد است
عمادالدین قاسمی‌پناه/ 16‌سال قبل نخستین فروشگاه اینترنتی کشور با یک ایده به‌ظاهر ساده راه‌اندازی شد. با این حال، پس از گذشت این سال‌ها و افزایش فروشگاه‌های اینترنتی مختلف در کشور، سهم کسب‌وکارهای آنلاین از کل بازار خرده‌فروشی کشور حدود 4درصد است. درواقع، هنوز 96درصد خرید و فروش‌ها به‌صورت سنتی انجام می‌شود که در مقایسه با کشورهای دیگر وضعیت مناسبی به‌حساب نمی‌آید. براساس گزارشی که به‌تازگی توسط یکی از استارت‌آپ‌ها از وضعیت فروشگاه‌های آنلاین در سال‌1400 منتشر شده، به‌عنوان مثال، سهم خرده‌فروشی آنلاین در چین و کره‌جنوبی از کل بازار خرده‌فروشی آنها 30درصد است. پرسشی که اکنون شکل می‌گیرد این است که چرا در یک بازه زمانی تقریبا یکسان، بازار خرده‌فروشی آنلاین در ایران رشد کمتری در مقایسه با کشورهای دیگر داشته است.
اندازه اقتصاد
محمود کریمی، کارشناس سرمایه‌گذاری جسورانه در گفت‌وگو با همشهری 2علت عمده زیرساخت و سرویس را به‌عنوان عوامل عقب‌ماندن کشور در حوزه خرده‌فروشی‌های آنلاین در مقایسه با کشورهای دیگر می‌داند. کریمی با اشاره به اینکه سرعت و میزان دسترسی به اینترنت و همچنین پایداری شبکه در کره‌جنوبی را نمی‌توان با جایی مثل ایران مقایسه کرد، می‌گوید: اگر فرضا یک بازه زمانی 10ساله را برای مثلا ایران و کره‌جنوبی درنظر بگیریم، به موضوعات جالبی خواهیم رسید.
او با تأکید بر اینکه انتخاب بازه 10ساله اخیر به این علت است که باید شرایط اقتصادی حاکم بر کشور و دسترسی اقتصادی اعضای خانوار به منابع را هم ‌درنظر گرفت، ادامه می‌دهد: «به‌عنوان مثال در ایران، خود اقتصاد کوچک شده و به همان نسبت سهم خرده‌فروشی آنلاین هم کوچک می‌شود و در این فرایند به وضعیت قبلی خود برنمی‌گردد.»
کریمی همچنین به این موضوع اشاره می‌کند که دسترسی مردم به اینترنت نیاز به‌وجود ابزار یا سخت‌افزار دارد و وقتی سخت‌افزار گران می‌شود، به این معنی است که یک مانع جدی دیگر برای دسترسی خریداران آنلاین را شاهد خواهیم بود.
عامل زیرساخت
کارشناس سرمایه‌گذاری جسورانه در مورد زیرساخت، از لایه رگولاتوری تا زیرساخت‌های مورد نیاز یک کسب‌وکار آنلاین را مورد توجه قرار می‌دهد.
کریمی با اشاره به اینکه هزینه‌های زیرساخت یک کسب‌وکار آنلاین، از دیتاسنتر گرفته تا موارد دیگر، با افزایش قیمت دلار و نوسانات ارزی و تأثیر تحریم‌ها دچار تغییرات قابل‌ملاحظه‌ای می‌شود، می‌گوید: «پس وقتی یک کسب‌وکار می‌خواهد رشد کند، با مسئله کمبود منابع کافی برای توسعه زیرساخت‌های خود روبه‌رو می‌شود.»
عامل سرویس
کارشناس سرمایه‌گذاری جسورانه همچنین به لایه سرویس یا خدمات اشاره می‌‌کند و می‌گوید: «به این نکته باید توجه کرد که مثلا بزرگ‌ترین خرده‌فروش آنلاین به‌تنهایی فعالیت نمی‌کند و پشتیبانی آن به وسیله یک زنجیره، از تامین‌کننده تا تحویل‌دهنده محصول، صورت می‌گیرد که باید خدمات یکپارچه و قابل اعتماد ارائه دهند.» به‌گفته کریمی «وقتی هزینه لجستیک یا انبار افزایش پیدا می‌کند، بدیهی است که قیمت نهایی هم افزایش می‌یابد.»
او با اشاره به اینکه موارد دیگر هم در این بین مشاهده می‌شود، ادامه می‌دهد: «به‌عنوان مثال، پشتیبانی نکردن سیستم بانکی و پرداخت باعث می‌شود که وقتی کسی یک کالا را به‌صورت آنلاین می‌خرد و مشاهده می‌کند که کالا آن چیزی نیست که انتظار داشته، به سختی و حتی شاید نتواند به پول پرداخت شده یا کالای سالم برسد.»
بسیاری از مردم اطمینان نداشتن به کیفیت خرید را مهم‌ترین عاملی می‌دانند که باعث می‌شود هنوز ترجیح بدهند خودشان به مغازه و بازار بروند. کریمی نتیجه می‌گیرد که این دو مورد باعث می‌شود که نتوانیم خود را با کشوری مانند کره‌جنوبی مقایسه کنیم.
آنچه کمتر دیده می‌شود
کارشناس سرمایه‌گذاری جسورانه همچنین به مداخلات دیگر ازجمله بعضی از آیین‌نامه‌ها یا طرح‌ها، ای‌نماد و مسائل مربوط به بیمه و مالیات اشاره می‌کند که باید به عوامل زیرساخت و سرویس اضافه کنیم.
کریمی با اشاره به اینکه شاید سیاستگذار از اینکه بازار از حالت فیزیکی به سمت دیجیتال برود و آنلاین شود، چندان خوشحال نیست، ادامه می‌دهد: «شاید هم درک این موضوع که آنلاین شدن بازار چقدر مزیت و کاهش هزینه در کلان اقتصاد کشور خواهد داشت، برای سیاستگذاران دشوار است.» 
او با اشاره به اینکه فرض کنید که مثلا عنوان شود‌ اینستاگرام قرار است فیلتر شود، واهمه‌ای را یادآوری می‌کند که در کسب‌وکارهای فعال در این پلتفرم اتفاق می‌افتد: «شبیه اتفاقی که در زمان فیلتر تلگرام برای بسیاری از کسب‌وکارهای فعال در آن، شاهد بودیم.» 
کارشناس سرمایه‌گذاری جسورانه با اشاره به اینکه می‌توان رفتار سیاستگذاران کشورهای دیگر ازجمله کره‌جنوبی، چین، هند و بسیاری از کشورهای دیگر را با سیاستگذاری‌های خود در این حوزه مقایسه کنیم، می‌گوید: «به این ترتیب بخشی از دلایل پایین‌بودن نرخ خرده‌فروشی آنلاین در کشور را متوجه می‌شویم.»
مقایسه داخلی سال‌های گذشته
کارشناس سرمایه‌گذاری جسورانه همچنین با اشاره به اینکه برای مقایسه می‌توان گزارش سال‌های قبل در حوزه خرده‌فروشی آنلاین در داخل کشور را هم مقایسه کرد، تأکید می‌کند که این مقایسه باید در تعداد و میزان اقلام خریداری‌شده صورت بگیرد و نه در میزان فروش؛ چراکه بالا‌رفتن قیمت کالا و خدمات در کشور، ما را به نتیجه درستی نمی‌رساند.
کریمی می‌گوید: در شرایط متفاوت اقتصادی، تعداد و حتی نوع کالای خریداری‌شده، در سبد خانوار متفاوت می‌شود.
از دوران کرونا استفاده نکردیم
کارشناس سرمایه‌گذاری جسورانه همچنین به دوران کرونا اشاره می‌کند و می‌گوید: «اگر الان سهم خرده‌فروشی آنلاین کشور حدود 4درصد است، باید توجه کنیم که ما حتی با یک اجبار ذاتی در رشد سهم بازار خرده‌فروشی آنلاین روبه‌رو بودیم.» 
کریمی تأکید می‌کند که با این حال، از منظر سیاستگذاری، حتی از شرایط کرونا هم بهره نگرفتیم و تنها یک اجبار باعث شد که خرده‌فروشی آنلاین، پیک سال‌های 99 و 1400 را تجربه کند و این در حالی است که می‌توانستیم از تغییر ذائقه، رفتار و فرهنگ مردم برای آنلاین‌کردن بازار استفاده کنیم. او همچنین به نظام آموزشی کشور در این دوران به‌عنوان یک مثال بارز اشاره می‌کند. کارشناس سرمایه‌گذاری جسورانه با اشاره به اینکه از پتانسیل آموزش آنلاین در این دوران استفاده نکردیم، می‌گوید: «درحالی‌که دوران کرونا بهترین فرصت برای تحول و دسترسی عادلانه به محتوای آموزشی بود، اما کل آموزش را روی یک پلتفرم خاص ارائه دادیم و بر استفاده از این پلتفرم اصرار کردیم.» 

لینک کوتاه:
https://www.iranporseman.ir/Fa/News/376786/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

مهارت زندگی/ چرا درخواست کمک کردن برای بعضی ها دشوار است؟

شما دیگه هیچ وقت کمک نکن

ترفندی برای به دام انداختن موش

رفتار حیوانات در جاده و واکنششون به ماشین ها

باران مصنوعی در چین

شاهد یکی از بهترین شیرجه های داخل آب هستیم!

ذوق زدگی یک گردشگر بعد از بازدید کاخ گلستان در تهران

کلیپی بامزه از آموزش هنرهای رزمی به یک کودک!

تمساح آلبینو دیده بودین؟

مهارت زندگی/ رابطه تان را با این کارها از نو بسازید

نگاه‌های مملو از نفرت یک پدر داغ‌دیده پس از حمله به قاتل کودک و همسرش

اولین روز کاری بدین صورت گذشت

مصاحبه با یک مدیر هتل در ژاپن؛ زنان ایرانی می توانند با مژه زدن پرواز کنند!

چرا برخی روبات ها دوست داشتنی و برخی منفورند؟

شناسایی سیاهچاله ای در حال حرکت برای نخستین بار توسط هابل

خونریزی مغزی نوزادان، به مشکلات بینایی بلندمدت منجر می‌شود

اختراع شگرفی که قدرت انسان را چند برابر می کند

شناسایی سه شی ناشناس پرنده توسط ارتش آمریکا

چین ظرف 48 ساعت با 2 راکت 4 ماهواره به فضا پرتاب کرد

دنباله‌داری به اندازه دو برابر کوه اورست به سمت زمین می‌آید

رصد یک "اسکیمو" در دل فضا

پشت نقابی از لبخند استالین

جایزه «الوند» برای پنجمین دوره فراخوان داد

کتاب‌های دستیاران ترامپ خریدار ندارد

"مسائل پاریسیه"، مستند پرتره استاد مشهور ادبیات که بهترین تصحیح دیوان حافظ کار اوست

بخشی از کتاب/ همه آن قسمت از وجودمان را آشکار می‌کنند که ما پنهانش می کنیم

پاسخی به ادعای عبدالکریم سروش درباره مولانا و ملاصدرا

رجبی دوانی: بی‌میلی به مطالعه از سبک زندگی ترویجی دوران سازندگی شروع شد

طنز با اکبر اکسیر

شرح ابیات سعدی توسط اسماعیل امینی

همکاری وزارتخانه‌های نفت و دفاع در تولید تجهیزات تحریمی صنعت نفت

تذکر نمایندگان به وزیر اطلاعات درباره لزوم دستگیری عوامل ترور شهید صیاد خدایی

سردار سلیمانی: حادثه هفتم تیر عاشورایی برای آگاهی امت و رسوایی نفاق شد

هشدار ایران درباره اولویت آمریکا برای ایجاد آشوب هدفمند در افغانستان

مقام ایرانی: زبان زور بی‌فایده است، با تحریم و تهدید تسلیم نمی‌شویم

نخست وزیر عراق وارد تهران شد

معاون رئیس جمهور: دولت به دنبال ایجاد شرایط بهتر و مطلوب است

خلبان بازنشسته ایرانی-آمریکایی به فروش اطلاعات به چین محکوم شد

نماینده مجلس: فاطمی‌امین تهدید پیامکی از سوی نمایندگان را تکذیب کرد

نماینده مجلس: فشار به وزیر صمت اقدام غلطی است

استقبال رسمی رئیس‌جمهور از نخست‌وزیر عراق

آخرین وضعیت استیضاح وزیر کشاورزی

العربی‌الجدید: الکاظمی به ایران اطمینان می‌دهد که در هیچ اتحادی علیه تهران قرار نخواهد گرفت

جزئیات نشست مشترک معاون رئیس‌جمهور و رییس قوه قضاییه

مجلس، قانون روحانی را تصویب می‌کند؟

دومین پرتاب ماهواره‌بر ذوالجناح انجام شد

یونان نفتکش حامل نفت ایران را آزاد کرد

امام جمعه تبریز: تجمع ساختارشکنانه‌، حتما نیازمند برخورد قهری است

جزئیات نشست مشترک قوای مقننه و قضائیه

فرانسه: احیای برجام در دستور کار اجلاس جی-7 قرار دارد