ایران پرسمان

آخرين مطالب

لحظه‌شماری برای اعلام نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری سیاست روز

لحظه‌شماری برای اعلام نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری
  بزرگنمايي:

ایران پرسمان - ایرنا / بر اساس آخرین اظهارنظرها از سوی شورای نگهبان فردا-سه شنبه- سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نامزدهای نهایی خود را خواهد شناخت. نام‌های مشترک قطب‌های انتخاباتی پیش بینی شده از سوی شخصیت‌های سیاسی هم تا حدودی رقبای اصلی این دوره از رقابت های انتخاباتی را مشخص می‌کند.
بحث‌های کارشناسی، جلسه امروز شورای نگهبان را به گفته «عباسعلی کدخدایی» سخنگوی این شورا به تعویق انداخت تا گمانه‌ها درباره رد و تایید صلاحیت‌های داوطلبان بیش از همیشه افزایش یابد و انتظارها برای اعلام نتایج به لحظه شماری برسد. کدخدایی درباره دلایل تعویق این نشست گفت: «تلاش داریم هر چه زودتر نتیجه بررسی صلاحیت کاندیداها را اعلام کنیم ولی این امر منوط به بررسی کارشناسی‌ها است تا ان‌شاءالله ببینیم چه زمانی آماده می‌شود تا زودتر نتیجه را اعلام کنیم. فردا آخرین روز بررسی صلاحیت کاندیداها هست.
«جمال عرف» رییس ستاد انتخابات کشور هم در این زمینه اعلام کرد: بر اساس اظهارات سخنگوی شورای نگهبان قرار است فردا اسامی تایید صلاحیت شدگان به وزارت کشور اعلام شود. قانون نیز به وزارت کشور این اجازه را داده که دو روز بعد از اعلام شورای نگهبان، اسامی را اعلام عمومی کند؛ لذا اگر فردا شورای نگهبان اسامی را به ما اعلام کند، تلاش می‌کنیم در اولین فرصت اسامی را اعلام عمومی کنیم.
نحوه و ساعت برگزاری انتخابات در شرایط کرونایی هم از سوی ستاد مقابله با این بیماری در بیانیه ای اعلام و تصریح شد: به وزارت کشور اجازه داده می شود با هماهنگی شورای نگهبان به منظور جلوگیری از ازدحام در شعب، ساعت اخذ رأی را از ساعت 7 صبح روز 28 خرداد آغاز و در صورت لزوم در شعبه های شلوغ تا ساعت 2 صبح روز بعد تمدید نماید.
لحظه‌شماری برای اعلام نامزدهای نهایی با چاشنی اتهام‌زنی
بر اساس آخرین اعلام سخنگوی شورای نگهبان، اسامی نهایی نامزدهای انتخابات فردا سه شنبه چهارم اردیبهشت اعلام خواهد شد؛ تا گمانه زنی‌ها درباره افراد تایید صلاحیت به پایان رسد. در این فاصله اما همچنان احراز صلاحیت داوطلبان سوژه داغ رسانه‌های رسمی و غیررسمی است. در ساعات ابتدایی امروز، یکی از فعالان رسانه‌ای از تایید صلاحیت هفت نفر از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری خبر داد، به فاصله کوتاهی برخی کانال‌ها از شوک انتخاباتی و رد صلاحیت برخی از شخصیت‌های سیاسی سرشناس خبرهایی منتشر کردند.
این شایعات و گمانه زنی‌ها تا فردا و اعلام نتایج نهایی ادامه خواهد داشت. گرچه تحلیلگران آن را در هر انتخاباتی موضوعی طبیعی می‌دانند؛ گره خوردن برخی اتهام زنی‌ها علیه شماری از نامزدها به رد صلاحیت آن‌ها، چندان طبیعی به نظر نمی‌رسد. در تازه ترین این اتهام زنی ها، از سوی یکی از نمایندگان مجلس علیه اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری و داوطلب انتخابات، مواردی مانند حکم قطعی زندان مطرح و بلافاصله از سوی دفتر جهانگیری تکذیب شد.
«نصرالله پژمانفر» رییس کمیسیون اصل 90 مجلس در حساب توییتری خود نوشته بود: «اسناد تخلفات اسحاق جهانگیری که منجر به رای دادگاه شده است، جهت بررسی در تایید صلاحیت‌ها به شورای نگهبان ارسال کردم. نامزدهای ریاست جمهوری نمی‌توانند در تاریکی تخلف کنند و در برابر مردم نسبت به وضعیت فعلی، بُغض نمایشی داشته باشند.» در پاسخ به این اتهامات دفتر معاون اول در بیانیه‌ای تاکید کرد: «تاکنون هیچ گاه، هیچ‌گونه ارجاعی از سوی محاکم حقوقی و قضایی از جمله دیوان محاسبات کشور در این مورد به شخص آقای اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور، نه در سال‌های پیشین و نه اکنون صورت نگرفته است و در نتیجه حکمی نیز در این مورد صادر و ابلاغ نشده است.»
تداوم کناره گیری‌های انتخاباتی
«محمد عباسی» وزیر ورزش دولت دهم و داوطلب انتخابات ریاست جمهوری و سردار علیرضا افشار در بیانیه‌های جداگانه از صحنه انتخابات 1400 به نفع حجت الاسلام رییسی کناره گیری کردند
«حسن غفوری فرد» فعال سیاسی اصولگرا هم از امکان انصراف برخی داوطلبان نظامی انتخابات به نفع حجت الاسلام رییسی سخن گفته و تصریح کرده است: «برخی از آنها شاید احساس کنند می‌توانند با کمک به آقای رییسی و یا شخصی که شانس بیشتری دارد خدمت بهتری به کشور ارائه دهند و موجب پراکندگی آرا نشوند.»
«منوچهر متکی» سخنگوی شورای وحدت هم از نشست اعضای این شورا و جامعه روحانیت مبارز با حجت الاسلام رییسی خبر داده و بر حمایت کامل این نهاد از وی تاکید کرده است. با این توصیفات به نظر می‌رسد گام‌های ابتدایی برای رسیدن به وحدت حداکثری میان اصولگرایان برداشته شده اما گام نهایی زمانی برداشته خواهد شد که دیگر نام‌های پرشمار اصولگرا و البته مهم‌تر این جریان که خود را اصلح می‌دانند انصراف دهند. موضوعی که به نظر می رسد دستکم در زیر مجموعه شورای ائتلاف با توجه به نقطه نظرهای منتشر شده در روزهای اخیر کمی دشوار باشد. اظهارنظرهایی از سوی چهره هایی مانند «فریدون عباسی» نماینده کنونی مجلس که از حجت الاسلام رییسی خواسته در همان قوه قضائیه بماند و تصریح کرده که اصولگرایان اجازه دهند نفسی در این کشور کشیده شود؛ یا انتقادهای جامعه اسلامی مهندسین از رفتارهای انحصارگرایانه ستاد انتخابات حجت الاسلام رییسی یا اظهاراتی مبنی بر احتمال حمایت از لاریجانی به جای رییسی، نشان می‌دهد پروسه وحدت با حضور حجت الاسلام رییسی، آسان نخواهد بود و باید منتظر اتفاقات دیگری هم بود.
قطب‌های انتخابات همچنان درصدر پرسش و تحلیل
قطب‌های انتخاباتی و شخصیت‌های رقیب در 28 خرداد هر روز بخش عمده‌ای از تحلیل‌های رسانه‌ها و پرسش های خبرنگاران را به خود اختصاص می دهد. در همین زمینه «ابوالقاسم رئوفیان» دبیرکل حزب اسلامی ایران زمین و داوطلب انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم هم درباره قطب‌های انتخابات 28 خرداد به ایرنا گفت: با این شرایط بین آقای رییسی و آقای لاریجانی رقابت سنگینی داریم و احتمالا به دور دوم کشیده می‌شود. اگر خاکستری‌ها در دور دوم به پای صندوق بیایند لاریجانی پیروز رقابت می‌شود.»
حسن غفوری فرد اما به دوقطبی‌های مرسوم اعلام شده اعتقادی نداشته و گفته است: «بنده به دو قطبی، چه بین این دو نفر یعنی رئیسی و لاریجانی باشد و چه دیگران، اعتقاد ندارم بلکه بر این باورم همه کسانی که تایید صلاحیت می‌شوند خودشان به تنهایی یک قطب هستند و می‌توانند دولت نهایی را تشکیل بدهند.»
به فاصله کمتر از یک روز تا اعلام نهایی نام نامزدهای اصلی انتخابات از سوی شورای نگهبان، از جریان اصولگرا حجت الاسلام ابراهیم رییسی، از میان اصلاح طلبان جهانگیری و مسعود پزشکیان و از میان اعتدالیون لاریجانی، از قطب‌های پیش بینی شده رقابت‌ها هستند، با این همه اعلام نظر شورای نگهبان می‌توان هر یک از این قطب‌ها را دچار تغییراتی کند.
تداوم جدال‌های رسانه‌ای میان جلیلی و لاریجانی
در ادامه گفت و گوهای غیرمستقیم، توییتری و رسانه‌ای سعید جلیلی و علی لاریجانی دو رییس اسبق شورای عالی امنیت ملی، جلیلی در گفت و گویی مدیریت 12 ساله لاریجانی بر مجلس را یادآور شد و گفت: کسی که 12 سال رییس مجلس بوده کارنامه خود را در زمینه مبارزه با فساد تشریح کند. اوایل مسئولیت آن‌ها مثلا فسادها صد میلیاردی باشد، اواخر مسئولیت‌شان دوازده‌ هزار میلیاردی باشد، معلوم می‌شود جایی ایراد داشته است.»
پیش از این هم لاریجانی هم در کلاب هاوس و هم در توییتر از جلیلی و قطعنامه‌هایی که در زمان مذاکرات وی علیه کشور صادر شد؛ انتقاد کرد. با چنین شیوه به نظر می‌رسد، لاریجانی بر سرعت گذر از اصولگرایانی از طیف پایداری‌ها شدت بخشیده و بی پرده انتقادات خود را به عملکرد آن‌ها اعلام می‌کند.

لینک کوتاه:
https://www.iranporseman.ir/Fa/News/291107/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

دیدار مدیرکل بنیاد استان لرستان با خانواده شهید «عماد حسین نیا» در خرم آباد

همسران جانبازان 70 درصد شهرستان همدان تجلیل شدند

خدمت به ایثارگران توفیق بزرگی است

زندگینامه‌ و فرازی از وصیت نامه شهید‌‌ «حسین‌حجاریان‌کوه‌توری‌»

مراسم تجلیل از خانواده معزز جانبازان 70 درصد شهرستان بیرجند برگزار شد

دیدار نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران با خانواده شهدای مدافع امنیت استان گیلان

دیدار نماینده ولی فقیه در بنیاد با خانواده شهدای امنیت گیلان/ ایثار و جانفشانی شهدا ضامن استقلال، آزادی و یکپارچگی است

تفال/ آن ترک پریچهره که دوش از بر ما رفت

حکمت/ نحوه برخورد با معلولان

4گوشه دنیا/ راهکار عجیب یک خانواده انگلیسی برای صرفه جویی!

مهارت زندگی/ 7 توصیه کوتاه اما کاربردی به تازه عقد کرده‌ها

کسب رتبه دوم استان سمنان در رصد اشتغال

رونمایی از سامانه مشاغل سخت و زیان‌آور استان یزد

روش جدیدی برای کشف راز انتقال آب از فضا به زمین

سیگنال عجیبی که می‌گویند منشا فرازمینی دارد

پیام تسلیت یاسر احمدوند برای درگذشت مفتون امینی

حقیقت‌پور: باید در مجامع بین‌المللی جنایت‌های منافقین را افشا می‌کردیم

شولتس توافق‌های پیش از جنگ با روسیه را می‌خواهد

نزدیک شدن فصل زمستان به کشوری برف خیز

اسنودن پاسپورت روسیه را گرفت

سرمقاله رسالت/ آه اوکراینی‌ها دامان ناتو را می‌گیرد

سرمقاله شرق/ سیاست بدون اصلاح‌طلبان

سرمقاله اعتماد/ چند نکته درباره سفر آقای رییسی به کردستان

شهر برای معلولان هموارتر می شود

برپایی کارگاه‌های تسهیلگری طرح ارتقای فرهنگ آپارتمان‌نشینی در منطقه 19

افزایش صدور پروانه ساخت و ساز در بافت فرسوده منطقه 13 تهران

واکنش میرسلیم به حواشی زندگی‌اش: هیچگاه ادعای عصمت نداشتم

ارزیابی فلاحت‌پیشه از سفر نخست‌وزیر عراق به ایران

رئیس جمهور ترکیه و نخست وزیر انگلیس تلفنی گفتگو کردند

کاخ سفید: موضع بایدن در قبال اوکراین تغییری نکرده است

انگلیس برای اعتصابات گسترده آماده می شود

پاسخ فلسطینی‌ها به جنایات رژیم صهیونیستی با شلیک موشک

حال و هوای کریسمسی پاریس

استاد عالی؛ سختی دینداری در آخرالزمان

گوناگون/ ملاقات با زنی که 800 سال پیش زندگی می‌کرد

امیرعبداللهیان در گفت‌وگو با دبیرکل سازمان ملل؛ ایران در برابر سایر گزینه‌ها دست‌بسته نخواهد بود

تحریم‌های کانادا علیه ایران؛ «مرتضی طلایی» و روزنامه «جوان» در بین تحریم‌شدگان

سخنرانی دانشجویان معترض به قطعنامه ضدایرانی شورای حقوق بشر سازمان ملل

امام جمعه زاهدان: دشمنان می‌خواهند التهابات در استان استمرار یابد

ماجرای بی‌اعتنایی برخی به ظرفیت‌های کشور؛ از نفت تا انرژی هسته‌ای

سفیر ایران: بحران‌های جدید بشری نباید باعث غفلت از مشکلات مهاجران افغان شود

کوشکی: چطور برای کشوری که به راحتی 80 نفر را گردن می‌زند، کمیته حقوق بشری تشکیل نمی‌شود؟

سخنگوی وزارت خارجه: حقوق بشر⁩، بازیچه چند دولت مجرم است

رایزنی علی باقری با ریابکوف در مسکو

انتقاد تند علی مطهری: «تاج» پاسخ دهد

چین: آمریکایی‌ها منابع سوریه را غارت می‌کنند

زخمی شدن دو نظامی صهیونیست در شمال کرانه باختری

گوترش: اشکال معاصر برده‌داری را باید در جهان ریشه‌کن کنیم

کاخ سفید: نشانه‌ای از آمادگی پوتین برای پایان جنگ اوکراین نمی‌بینیم

ارزیابی "عصر ایران" از «قطار پیشرفتِ» رییسی